Słuchaj Radia Kaszebe
  Polecamy

  Opublikowano 24 maja, 2017 | przez Pioter Szëca

  46. finał „Rodny Mòwë” òd sobòtë w Chmielnie

  46 finał kònkùrsu „Rodnô Mòwa” mdze w ten wikeńd w Chmielnie. Tradicjowò tam zjéżdżają dobiwcowie eliminacjów na szczeblach gminowëch i krézowëch. Deja zòrganizowaniô recytatorsczégò kònkùrsu kaszëbsczi lëteraturë sã zrodza w niedaleczi Łątczińsczi Hëce – w 1972 rokù. 

  – Kòżdi z ùczãstników mùszi zaprezeńtowac wëbróną wiérztã i wëjimk prozë – klarëje wespółòrganizatór i przédnik partu KPZ w Chmielnie Gita Michalewicz. Tej sã zaprezeńtowelë ùczniacë trzech môlowëch szkòłów, rok pózni to bëło 12 placówków, dzysô to ju je kònkùrs z wòjewódzczim sygã. Jegò cél to je pòpùlarizacjô nôrodny lëteraturë, tradicje i dozéraniô mòwë òjców.

  Finał mdze w dniach 27-28 maja. Sobòta minie na kònkùrsowëch przesłëchaniach, òb wieczór ùczãstnicë sã pòtkają z lëteratã ks. prof. Janã Walkùszã. Ùroczësté pòdrechòwanié mdze w niedzelã – pò mszë sw. ò 11:00.

  46 finał konkursu „Rodnô Mòwa” odbędzie się w ten weekend w Chmielnie. Tradycyjnie zjeżdżają tam zwycięzcy eliminacji na szczeblach gminnych i powiatowych. Idea zorganizowania konkursu recytatorskiego literatury kaszubskiej zrodziła się bowiem w pobliskiej Łączyńskiej Hucie – w 1972 roku.

  Wtedy zaprezentowali się uczniowie trzech lokalnych szkół, rok później było to 12 placówek, dziś to już konkurs o zasięgu wojewódzkim. Jego celem jest popularyzacja rodzimej literatury, tradycji i pielęgnowanie mowy naszych ”starków”. Każdy z uczestników musi zaprezentować wybrany wiersz i fragment prozy – wyjaśnia współorganizator i prezes oddziału ZKP w Chmielnie Brygida Michalewicz.

  Finał odbędzie się w dniach 27 – 28 maja. Sobota upłynie na konkursowych przesłuchaniach, wieczorem uczestnicy spotkają się z literatem ks. prof. Janem Walkuszem. Uroczyste podsumowanie nastąpi w niedzielę – po mszy św. o 11:00.

  Klëka Radia Kaszëbë, 24.05.2017

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

  Tagi:


  O zespole  Back to Top ↑