Słuchaj Radia Kaszebe
  NW Kaszëbë

  Opublikowano 6 kwietnia, 2017 | przez Adóm Hébel

  Aùtonomiô to je normalnosc – przekònywelë w Katowicach

  Aùtonomiô to je normalnosc – taczé je zéwiszcze Òglowégò Zjôzdu Eùropejsczi Wòlny Przëstojiznë w Katowicach. Nôrodë, jaczé ni mają swòjëch państwów, w tim më Kaszëbi zjachelë na Szląsk, cobë diskùtérowac ò eùropejsczi i państwòwi pòlitice i tim jak jã sztôłtowac.

  Rësznota Aùtonomie Szląska – gòspòdôrz zéńdzeniô zgrôwô do decentralizacje. Mô do tegò historiczné spòdlé, bò jich zemia mia sztatus aùtonomie, a deja samòrządnoscë sygô strzédnëch stalatów.

  Ò tim czim je szląskòsc na wczorajszi debace gôdôł Jerzi Ciurlok z òrganizacje Pro Loquela Silesiana.

  Jerzi Gòrzelik – przédnik Rësznotë Aùtonomie Szląska je ùznóny za przédnégò dejologa decentralizacje i samòrządnoscë, z drëdżi stronë niejedny mają gò za wroga nr 1. W Katowicach dérëje Òglowi Zjôzd EFA- òrganizacje jakô zbrzątwiô nôrodë jaczé ni mają swòjégò państwa. Na placu są téż Kaszëbi, a wczora wszëtcë diskùtérowelë ò tim co mòże dac aùtonomiô w Pòlsce. Na placu z Gòrzelikã gôdôł Adóm Hébel. Chcemë sã doznac, jak bë sã zmieniła systema w Pòlsce jakbë wprowadzëc deje Rësznotë Aùtonomie Szląska i jaczé kòmpetencje bë przëszłë w rãce samòrządów.

  Na widnikù Kaszëbë, 31.03.2017

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑