Słuchaj Radia Kaszebe
  Wejrowò

  Opublikowano 19 kwietnia, 2018 | przez Sylwia Bartosik

  0

  Bazuny powstają na warsztatach w Wejherowskim Centrum Kultury

  W Wejherowie budują bazuny – mają być wykorzystane w Noc Kupały w miejskim parku. Kaszubskie instrumenty powstają na warsztatach w Wejherowskim Centrum Kultury.

  Bazuna jest rodzajem rogu o wąskiej menzurze. Długość kaszubskich bazun zwykle nie przekraczała 2,5 metra, choć współcześnie spotyka się także dłuższe. Bazuny wykorzystywano dawniej m.in. podczas witania Nowego Roku, czynienia obrzędowej wrzawy, a także jako instrument sygnalizacyjny i ostrzegawczy – do wydawania sygnałów z łodzi lub brzegu, gdy na morzu była mgła. Warsztaty w Wejherowie odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

  Do udziału zaproszono osoby, którym nie obca jest obróbka drewna jak rzeźbiarze i stolarze, by kontynuowali kaszubską tradycję i wyszli naprzeciw zapotrzebowania kapel na instrumenty ludowe. Bazuny wykonane przez uczestników zajęć w WCK zostaną wykorzystane 22 czerwca – podczas Nocy Kupały w Parku im. Aleksandra Majkowskiego .

  Klëka Radia Kaszëbë, 19.04.2018 | Foto: Wejherowskie Centrum Kultury

  Udostępnij: Share on Facebook1Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

  Tagi:


  O zespole  Komenatrze wyłączone.

  Back to Top ↑