Słuchaj Radia Kaszebe
  Biznes

  Opublikowano 13 lipca, 2018 | przez Sylwia Bartosik

  Bezrobocie najniższe w historii – w pomorskim wynosi 4,9 procent

  Bezrobocie jeszcze nigdy nie było tak niskie. W województwie pomorskim osiągnęło poziom niecałych 5 procent. To 4. lokata w Polsce – po województwie wielkopolskim, śląskim i małopolskim – wynika z danych na czerwiec opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  Trwała tendencja spadkowa utrzymuje się od 5 lat. Od czerwca 2013 roku poziom bezrobocia na Pomorzu spadł ponad 2,5-krotnie, przy czym tempo zmian było szybsze niż w pięciu najsilniejszych ekonomicznie regionach – mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim i dolnośląskim. Najniższe bezrobocie cechuje Trójmiasto, a najwyższe powiaty: nowodworski i malborski. Jak podaje pomorskie.eu powiaty, które od lat cechuje relatywnie wysoka stopa bezrobocia, notują jednocześnie najwyższą dynamikę jego spadku. Liczba osób pozostających bez pracy w pomorskiem wynosi 44 tys 600. Większość bezrobotnych to kobiety niepowracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Dużą grupę stanowią też długotrwale bezrobotni, czyli pozostający bez pracy dłużej niż rok przez ostatnie dwa lata.

  Przez ostatnie pół roku w urzędach pracy na Pomorzu przybyło 57 tys. ofert zatrudnienia. W niektórych powiatach liczba ofert wzrosła nawet o 300 proc, szczególnie w wejherowskim, gdyńskim i tczewskim.

  Klëka Radia Kaszëbë, 13.07.2018 

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole  Back to Top ↑