Słuchaj Radia Kaszebe
  Patronat

  Opublikowano 12 marca, 2018 | przez Radio Kaszëbë

  Dzień Jedności Kaszubów w Kosakowie | 18.03

  18 marca spotkajmy się w Kosakowie na święcie kaszubskim upamiętniającym pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX.  9 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub”. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku.

  W tym roku zapraszamy do Kosakowa, gdzie w nowym obiekcie, w hali sportowej odbędą się główne uroczystości i próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, natomiast w hali sportowej przy SP w Mostach rozegrany zostanie turniej gry karcianej Baśki. Obchodom towarzyszyć będą liczne kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, występy zespołów lokalnych. Na scenie wystąpi również zespół Fucus i Weronika Korthals.

  W 2006 roku wzbogacono imprezę wspólnym muzykowaniem akordeonistów pochodzących nie tylko z Pomorza. Corocznie podczas obchodów podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Zawsze do gry służą akordeonowe aranżacje znanych kaszubskich melodii.

  Organizatorami wydarzenia jest lokalny oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Gmina Kosakowo, Kosakowskie Centrum Kultury, Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Oddziałów Gimnazjalnych w Pogórzu, Dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Mostach, Dyrektor PUK PEKO.

  Udostępnij: Share on Facebook22Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Z nami wiesz, co słychać! Na Nordzie i południu Kaszub. Podziel się ze słuchaczami, co słychać u Ciebie. Prześlij wiadomość, zdjęcie lub film - redakcja@radiokaszebe.pl  Back to Top ↑