Słuchaj Radia Kaszebe
  Gdiniô

  Opublikowano 1 lutego, 2018 | przez Dominik Lewicki

  Gdynia ma najczystsze powietrze w Polsce

  Gdynia ma najczystsze powietrze w Polsce bo dba o nie od dwudziestu lat – podsumowują w mieście. To zasługa proekologicznej edukacji oraz inwestycji. W ogłoszonym niedawno raporcie Polskiego Alarmu Smogowego Gdynia miała najniższe średnioroczne pomiary pyłu PM10, czyli o wielkości do 10 mikrometrów oraz rakotwórczego benzo(a)piranu.

  – Pomaga w tym położenie miasta w strefie nadmorskiej bryzy, ale to także dwie dekady starań – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

  Gdynia od 20 lat korzysta z monitoringu czystości powietrza, od 18 wspiera wymianę pieców węglowych na ekologiczne. Miasto inwestuje w komunikację trolejbusową, pomaga mieszkańcom uszczelnić domy i budżety dzięki badaniom termowizyjnym. – W obecnym planie gospodarki niskoemisyjnej jest 40 działań – mówi Hanna Górecka-Banasik kierująca Samodzielnym Referatem do spraw Energetyki. Ostatnio wdrożono projekt edukacyjny KOZA czyli Korzystne Ograniczenie Zanieczyszczenia Atmosfery. W jego ramach Straż Miejska prowadzi pokazy jak oszczędniej – dla budżetu i dla środowiska – palić w piecu. Taki pokaz na przenośnych piecykach można sobie w Gdyni zamówić.

  Klëka Radia Kaszëbë, 11.02.2018 | Foto: gdynia.pl

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

  Tagi:


  O zespole  Back to Top ↑