Słuchaj Radia Kaszebe
  NW Kaszëbë

  Opublikowano 13 marca, 2018 | przez Adóm Hébel

  Janusz Korwin-Mikke – „To równo jaką òbëwatele mają nôrodnosc”

  Nôbarżi apartnô pòliticznô òsobòwòsc Janusz Korwin-Mikke wëpòwiôdô sã ò rolë samòrzadów, a téż placu miészëznów taczich jak Kaszëbi w państwie, w chtërnym rządë bë òbjimna partiô Wolność.

  „Starszi decydëją w jaczim jãzëkù swòje dzecë ùczą, a państwò bë ni mia w to wlażac (…). Jak chto płacy pòdatczi tej to je równo czë to je Kaszëba, Szlązôk, Ùkrajińc, Miemc czë Chińczik abò Wietnamczik, mie to je czësto równo” – zagwësniwô wòlnorinkówc.

  Pòlsczé Państwò mô òbëwatelów z rozmajitą nôrodnoscą – pòwiôdô pòlitik. Do niedôwna eùropòsélc pòdztrichiwô, że niezanôleżno òd swiądë lëdze mògą żëc w państwie pòd warënkã, że płacą pòdatczi i jistnienié miészëznów nie je niczim lëchim. Ten pòzdrzatk mòże dzywic, zdrzącë na to, że czãsto prawiznowé partie pòdsztrichiwają rolã mònoetnicznoscë państwa. Janusz Korwin-Mikke gôdô téż ò rolë samòrządów. Midzë jinyma sprawë taczé jak wòlné òd hańdlu niedzele bë miałë bëc zanôléżné òd môlowëch wëszëznów.

  Na Widnikù Kaszëbë, 13.03.2018

  Udostępnij: Share on Facebook7Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑