Słuchaj Radia Kaszebe
  Kaszëbë

  Opublikowano 8 maja, 2018 | przez Adóm Hébel

  Kaszëbskô Biblotéka: promùje kaszëbsczi jãzëk i lëteraturã w Serbie

  Kaszëbskô Biblotéka – wëdôwny cykel promùje kaszëbsczi jãzëk i lëteraturã w Serbie. Pòwstałë zbiérczi lëdowëch pòwiôstków przedolmaczonëch na serbsczi jãzëk, a téż zbiérë artiklów jaczé pòkazywają midzë jinyma jãzëkòwé szlachòwanié dwùch jãzëków z czësto jinëch strón słowiańsczégò swiata.

  Òd niedôwna serbsczémù czëtińcowi w pòznôwanim kaszëbsczi lëteraturë i ùczbie jãzëka mòże pòmòc kaszëbskò-serbsczi słowôrz. Robòta nad nim warała kòl 5 lat i pòkôzała, czegò jesz braknie w kaszëbsczich słowarzach – cwierdzy profesór Duszan Pażdżersczi z Gduńsczégò Ùniwersytetu, przédny aùtór słowarza. To znaczi, że mómë corôz barżi rozwiniãté słowarze, ale dërch braknie w nich wiele słowów, jaczé na co dzéń są ùżiwóné. Mòcną stroną Kaszëbskò-Serbsczégò Słowarza je frazeòlogiô. Dzãka temù Serbòwie mògą sã dowiedzëc nié blós jak rozmiec kaszëbsczé słowa, ale co znaczi, jak chtos jima rzecze “mariczné bùksë”, abò “mòje słowò to nie je dim”. Słowôrz pòwstôł dzãka robòce dwòje robòtników Gduńsczégò Ùniwersytetu i nôleżników Radzëznë Kaszëbsczégò Jãzëka – Duszana Pażdżersczégò i Hanë Makùrôt.

  Klëka Radia Kaszëbë, 08.05.2018

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑