Słuchaj Radia Kaszebe
  Styl życia

  Opublikowano 29 maja, 2017 | przez Adóm Hébel

  Kaszubskie gry sportowe stają się modne

  Czidanié klóska, czë nëkanié swinczi – zajmë jaczé przódë królowałë na naszich pòdwòrzach terô wrôcają. Przikłôd to je Kãbłowò w gminie Lëzëno dze na festinie nômłodszi próbòwelë swòjëch mòców w tradicjowëch spòrtowëch discyplënach. Dzecë pòznôwałë grã jaką pamiãtają jich ópòwie i starszi, le téż swinkã jaczi kòrzenie sygają 19-égò stalata – gôdô szôłtëch wsë Kãbłowò Pioter Michôłk. Regle grów baro flot zrozmiałë dzecë, jaczé to bëło czãżkò òderwac òd nowi rozriwczi. Tradicjowé kaszëbsczé grë òkróm taczich rozegracjów jak majówka w Kãbłowie są téż òrganizowóné na wëdarzeniach młodzëznowëch klubów Cassubia i Òska, są téż prezentowóné na jich facebookòwëch profilach.

  Odbijanie klóska, czy gonienie świnki – zajęcia, które dawniej królowały na kaszubskich podwórkach teraz powracają. Przykładem jest Kębłowo w gminie Luzino, gdzie na festynie najmłodsi próbowali swoich sił w tych tradycyjnych dyscyplinach sportowych.

  – Dzieci poznały zarówno grę, którą pamiętają ich dziadkowie i rodzice, jak i świnkę, której korzenie sięgają 19. wieku – mówi sołtys wsi Kębłowo Piotr Michałek. Zasady gier bardzo szybko przyswoiły dzieci, które trudno było oderwać od nowej rozrywki. Tradycyjne kaszubskie gry, oprócz takich imprez jak majówka w Kębłowie, organizowane są też na wydarzeniach młodzieżowych klubów Cassubia i Òska, są także prezentowane na ich profilach facebookowych.

  Klëka Radia Kaszëbë, 29.05.2017

  Udostępnij: Share on Facebook50Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

  Tagi:


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑