Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 22 lutego, 2017 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2017.02.22 (csb)

  • Bùdacjô nôwôżniészi drodżi na Pòmòrzim zôs stana.
  • Rockòwé dzecné karno Czarzbónowie z Kaszëb szëkô za nowima wòkalistama.
  • 115 „Regionalnëch Nowinów” mô w gromicznikòwim numrze wiertelnika zebróné bibloteka we Gduńskù.

   


  STRZODA, 22 gromicznika

  • Bùdacjô nôwôżniészi na Pòmòrzim – drodżi zôs stana.

  Pòsélcka PiS zagwësniła, że Kaszëbsczi Szpùr mdze stôwióny, samòrządarze jaczi rechùją na rozwij swòjëch gminów mają starã nie tracëc nôdzeje na żëczny final. Kaszëbsczi Szpùr mô ùprawic kòmùnikacjã zôpadnëch Kaszëb ze Słëpskã a dali z Berlënã, a w drëgą stronã z Trzëgardã. Drëdżi etap ùtrôpù na bùdacjã pòmòrsczégò dzéla miôł bëc òb lato łońsczégò rokù przeprowadzony, le termin béł pôrã razë przestôwióny jaż je ùstalony na gromicznik. Równak Generalnô Direchcjô Krajewëch Drogów i Aùtobanów Part we Gduńskù dała wiadło ò zmianie harmònogramë. Decyzje bëłë pòdjimniãté na ministerialnym szczeblu – gôdô rzecznik GDDKiA we Gduńskù Pioter Michalsczi. Pòsélcka PiS Dorota Arcyszewskô-Mielewczik przekònywa w pòniedzôłk we Wejrowie że Kaszëbsczi Szpùr mdze realizowóny. Równak kònkretów to nie dało. Na bùdacjã pòmòrsczégò dzéla S6 żdżą gminë, dobri dbë òstôwô wójt Szëmôłda Riszôrd Kalkòwsczi. W stanowiszczu przëjãtim w smùtanie przez sejmik pòmòrsczégò wòjewództwa bëo pòdsztrichniãté, że droga S6 je mùszebnô do gòspòdarczégò i spòlëznowégò rozwiju słëpsczégò subregionu, a z nim całégò Pòmòrzégò mët. Radny wòjewództwa rechują, że terôczasny rząd sã wsłëchô w głosë Pòmòrzanów i mdze cygnął dali realizacjã jinwesticje w terôczasny bùdżetowi perspektiwie Eùropejsczi Ùnie.

  • Rockòwé dzecné karno Czarzbónowie z Kaszëb – szëkô za nowima wòkalistama.

  Przińdny spiéwacë bë mielë miec òd 7 do 11 lat. Karno dzejô w gminie Kartuzë, na swòjim kònce mô ju wëdóné platkã i wëstãpë w telewizje- òstatnym czasã to jich mógł ùczëc na Dzéń Ómë we Familiadze. Dzecë dozdrzeniwają i swòje karna zakłôdają, tej to je nót swiéżi krëwi – gôdô czerownik karna Mark Tetericz. Casting mdze 25 gromicznika w Bòrkòwie kòle Żukòwwa. Na przesłëchanié to mùszi przërëchtowac dwie frańtówczi z repertuaru Czarzbónów z Kaszëb – mùzykã i tekstë wa nalézeta na jich jinternetowi stronie.

  • Pòkôzôł sã gromicznikòwi numer „Regionalnëch Nowinów” – pierszi latos wiertelnik Wòjewódzczi i Gardowi Pùblëczny Bibloteczi we Gduńskù.

  Robòtnicë regionalnégò dzéla gromadzą w nim wiadła ò pùblikacjach jaczé sã tikają szerok rozmiónégò Pòmòrzégò. Tą razą mają òdnotérowóné 115 ksążków. To je beletristika i pòézja, le téż biografie, spòminczi, pùblikacje z témiznë historie, etnografie, jãzëkòznajôrstwa, lëteraturoznajôrstwa, kùlturë, kùńsztu, religie, czë albùmë i prowadniczi. Są wspòmnióné m. jin. Maszopi Aùgùstina Necla wëdóny przez wëdôwiznã Òskôr z aùdiobookã mët i ò zbiérkù pòwiôstków pò bëlôckù „Mòtowidlo” Kristinë Léwnë jaczi sã pòkôzôł dzãka Mùzeùm Kaszëbskò-Pòmòrsczi Pismieniznë i Mùzyczi. To téż dało „Òpòwiédz mie bôjkã 2” – zbiérk 13 bôjków w trzech jãzëkòwëch wersjach z nagraniama wëdóné przez Nadbôłtowi Ceńter Kùlturë. Gromicznikòwi numer „Regionalnëch Nowinów” i wszëtczé rëchlészé wiertelniczi we fòrmace PDF wa nalézeta na jinternetowi stronie Wòjewódzczi i Gardowi Pùblëczny Bibloteczi we Gduńskù.

  Radio Kaszëbë, 11:55

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑