Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 8 marca, 2017 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2017.03.08 (csb)

  • Czim sã różnił kawel Kaszëbów òd Pòlôchów w II Swiatowi Wòjnie – ò tim pòwiôdô na mùzealnëch zajmach Róman Drzéżdżón.
  • W Rëmi òni żdżą za bédënkama logòtipù na 19 Zjôzd Kaszëbów.
  • Dżinącô ju architektura i roda w rozmajitëch òdsłonach je do òbezdrzeniô na wëstôwkù “Rodné stronë” w Krézowi Biblotece we Wejrowie.

   


  STRZODA, 8 strëmiannika

  • Czim sã różnił kawel Kaszëbów òd Pòlôchów w II Swiatowi Wòjnie – ò tim pòwiôdô na mùzealnëch zajmach Róman Drzéżdżón

  Jedne z taczich ùczbów bëłë w Stacje Kùltura w Rëmi, dze ùczniacë strzédnëch szkòłów mòglë pòznac lepi témiznã Piôsznicë, nôrodnoscowëch lëstów i atmòsferë jakô panowa w latach 1939-45. Jak gôdô prowadzący zajmë młodi lëdze nierôz nie wiedzą ò placach kaznie, czë realiach jaczé panowałë w dzéń wëbùchù wòjnë. Winą za to mòże òbarczëc słabé zajinteresowanié historią pòwiôdóną przez starszich nôleżników familie, a téż pòlską historiczną narracjã jakô pasëje barżi do Generalny Gùbernie, jak terenów chtërne jak Kaszëbë bëłë wceloné do III Rzeszë. Te sytuacje czësto sã apartniłë – przekònywô Róman Drzéżdżón. Ùczniacë strzédnëch szkòłów historiã Kaszëb pòznôwają z wiôldżim zaczekawienim, tim barżi, że w zajmach je nawiązanié do kùltowégò zerialu “Czterej Pancerni i pies”. Akcjô ti wòjnowi produkcje téż je zrzeszonô z najim nôrodã. Zajmë w Stacje Kùltura w Rëmi są czerowóné do ùczniaków strzédnëch szkòłów z gardu. Mùzeùm Kaszëbskò-Pòmòrsczi Pismieniznë i Mùzyczi bédëje placówkóm w całim regionie zajmë z historie, a téż kùlturë i etnografie.

  • 1 tësąc 500 złotëch żdże za grafikã jaczi zaprojechtëje logò na – 19 Swiatowi Zjôzd Kaszëbów w Rëmi.

  Bédënczi przëjimają w tamtészim Ùrzãdze Gardu. W kònkùrsu mòże wësztartowac kòżdi, téż niefùlùstny – jich zgłoszenia mùszą pòdpisac starszi abò dozéracze. Fòrmùlarë mòże pòbrac z jinternetowi stronë Ùrzãdu Gardu Rëmi, złożëc je tam mùszi nôpózni do 31 strëmiannika. To są jedurné fòrmalné ògreńczenia, òkróm te wôżnô je przede wszëtczim kreatiwnos – gôdô prowadny radzëznë gardu Ariel Sënicczi. 19 Swiatowi Zjôzd Kaszëbów mdze 1 lëpińca na sztadionie Gardowégò Òstrzódka Spòrtu i Rekreacje w Rëmi.

  • Malarsczé Kòło jaczé fąkcjonëje przë wejrowsczim parce Kaszëbskò-Pòmòrsczégò Zrzeszeniô prezeńtëje efektë swòjëch plenrów i pòtkaniów – w Krézowi Biblotece we Wejrowie.

  Wtórkòwé pòpôłnié to bëła leżnosc żebë achtnąc nôleżników karna i zaprezeńtowac jich òbrazë zebróné w wëstôwkù “Rodné stronë”. Dwie artistczi pòkùsëłë sã téż ò namalowanié aùtopòrtretów. Przédną témą równak je stôrô architektura i pejzaże jaczé prezeńtëją rodã w rozmajitëch cządach rokù. Prezeńtacjô to téż mòżlëwòta zapòznaniô sã z robòtą karna i dołączeniô do nich. Më sã schôdómë rôz w tidzeniu i rôczimë wszëtczich – gôdô przédniczka Kòła Tréza Ùzdrowskô. Wëstôwk “Rodné stronë” to mòże całi czas òbzérac w Czëtnicë Krézowi Bibloteczi we Wejrowie przë sztrasë Banhòfòwi 7.

  Radio Kaszëbë, 11:55

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑