Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 5 kwietnia, 2017 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2017.04.05 (csb)

  • Rok Kaszëbów strzód słowiańsczich nôrodów dôł leżnosc do blëższégò pòznaniô słowiańsczich miészëznów na Zjezdze EFA w Katowicach.
  • Na zómkù w Bëtowie òni pòkôża pierszé kaszëbsczé słëchawiszcze science-fiction.
  • Spiéwôczkã Damrokã më pònómë òd kùchnie – òna wëstąpia w programie „Ugotowani”.

   


  STRZODA, 5 łżëkwiata

  • Dzél môłëch nôrodów zrzeszonëch z Eùropejską Wòlną Przëstojizną – to są Słowianowie.

  Zrzesz tëch lëdów to je przédnô téma fejrowónégò przez Kaszëbską Jednotã Rokù Słowianów strzód słowiańsczich nôrodów. Ò ti midzënôrodny drëszbie rzecze Adóm Hébel.

  • Na zómkù w Bëtowie 6 łżëkwiata prezeńtacjô – pierszégò kaszëbsczégò słëchawiszcza science-fiction.

  Titel to „Kaszëbògònia”, jegò akcjô sã dzeje równoleżno w dwùch swiatach, w blëżi nieòkreszlony przińdnoce i kòsmiczny ternoscë – a mòże przińdnoce? Dwie naracje, jaczé na zôczątkù sã wëdôwają ni miec nick pòspólnégò pòd kùńc mają naju zdzywic òrginalną pùeńtą. Aùtór słëchawiszcza to je Jaromir Szréder, scenarnik napisôł w òpiarcém ò ksążkã Jana Natrzecégò. Zwãkòwé òbrazowanié zrobił Olo Walicczi, a nagranié zrealizowôł Jack Pùchalwsczi. Strzód wëkònywaczów to dało m. jin. Éwã Warmòwską, Zbigòrza Jónkòwsczégò, Riszarda Sylkã i Maceja Miecznikòwsczégò. Prezeńtacjô słëchawiszcza „Kaszëbògònia” mdze 6 łżëkwiata w Zôpadnokaszëbsczim Mùzeùm w Bëtowie ò 5 pò pôłnim.

  • Spiéwôczkã Damrokã më pòznómë òd kùchnie – òna wëstąpia w programie TVN „Ugotowani”.

  Dzélëk z ji ùdzélã to mdze mógł òbezdrzec w niedzelã. „Ugotowani” to je relity show w jaczim sztërzej ùczãstnicë so nawzôjno rôczą i kòżdi wieczerzã rëchtëje dlô resztë, jakô jã òceniwô. Damroka nama zdradza, że òna rëchtowa le tradicjowé kaszëbsczé môltëchë. Spiéwôczka ni mô zdrzélnika, ale kùlinarné programë rôd òbzérô w jinternece, temù òna długò sã nie namiszlała nad zgłoszenim. Premiéra „Ugotowanëch” z ùdzélã Damroczi mdze w nôblëższą niedzelã ò 6 wieczór. Trzimiemë czikce i mómë nôdzejã, że nasza spiéwôczka do môltëchów dodała dobré nótë.

  • Òn bë miôł bëc smaczny, wiôldżi, esteticzny a téż tradicjowi i równoczasno kreatiwny – pùlwerkùch na jastrë.

  W Chmielnie trzecy rôz mdą òrganizowelë kònkùrs na nôlepszi kùch. To je czerowóné do wszëtczich zajinteresowónëch, mdze w nôblëższą niedzzelã. Haùbzach, żebë pùlwerkùch miôł tradicjowé składniczi i prosto fejn szmakôł – pòdsztrichiwô direchtórka chmieleńsczégò GOKù Édita Klôsa. Regùlamin i zgłoszeniowi fòrmùlar je przistãpny na jinternetowi stronie gminë Chmielno.

  Radio Kaszëbë, 11:55

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑