Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 14 kwietnia, 2017 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2017.04.14 (csb)

  • Chùrë z całi Pòlsczi zjadą do Lëni na Pater Noster – festiwal religijny piesnie.
  • Chùr i Òrkestra z Gniewina mdą reprezeńtowac Kaszëbë na Festiwalu w Wenecje.
  • Konkurs na opracowanie karaoke do kaszubskich piosenek ogłosili Młodzi Kaszubi.

   


  PIĄTEK 14 kwietnia

  • To òdbiwającé sã òd trzech lat swiãto chùralny mùzyczi scygô spiéwaków z całégò kraju – latos mdze 3 czerwińca.

  Karna zgłoszoné do 15 łżëkwiata zaprezeńtëją swòje dokazë zrzeszoné z Pańską Mòdlëtwą. Pòzwa i témizna kònkùrsu to je ùdba dirigeńta Tomasza Chiłë, jaczi widzôł, że taczégò kònkùrsu prawie felëje – pòwiôdô direchtór Dodomù Kùlturë w Lëni Jón Trofimòwicz. Kònkùrs mô òglowòpòlsczi syg, co dwa lata  nazôd, czej festiwal miôł swòjã pierszą edicjã wëdôwało sã bëc za baro ambitné. Òkôzało sã, że taczi syg òdpòwiôdô brëkòwnotóm – gôdô Trofimòwicz. Wëstąpic w przezérkù mògą chùrë akademicczé, parafialné i swiecczé. Całownô pùla nôdgrodów to kòle 20 tësący złotëch. Swòjim patronatã festiwal òbjimnął biskùp Riszôrd Kasyna.

  • Dnie òd 24 do 28 maja gminowô òrkestra i chùr Apassionata z Gniewina – spãdzą w gòrący Jitalie.

  Tim karnóm ùdało sã zakwalifikòwac na Midzënôrodny Mùzyczny Festiwal we Wenecje. To je dobri darënk na òbkrągłé roczëznë najëch karnów – cwierdzy Direchtór Ceńtrum Kùlturë w Gniewinie Waldemar Szczipiór. Chùr kùńczi latos 5 lat, òrkestra graje òd 15. To je nié blós leżnosc do sprawdzeniô swòjëch ùmiejãtnotów na òglowòswiatowim fòrum, le mòżlëwòta pòdezdrzeniô jak wëzdrzi òrganizacjô taczich mùzycznëch rozegracjów – cwierdzy Szczipiór. Chùr Apasionata je prowadzony przez Joanã Kùrek z Wejrowa, jakô dirigùje karnã we wikszim dzélu mieszkańców Gniewina. Mô dobiwóné na òglowòpòlsczich przezérkach, to mdze pierszô jich próba za greńcą. 3 razë starszô òrkestra mô za sobą wëstãpë midzë jinyma we Frańcëje, Belgie i Słowacje.

  • Koła Młodych Kaszubów Òska i Cassubia wspólnie z Oddziałem Banińskim ZKP ogłosiły konkurs – na opracowanie karaoke.

  Polega on na przygotowaniu filmiku z napisami umożliwiającymi zaśpiewanie jednej z kaszubskich piosenek. Konkurs skierowany jest do wszystkich chętnych bez względu na wiek, a na najlepszych czekają nagrody pieniężne: zwycięzca otrzyma 1 tys zł, kolejna osoba pół tysiąca zł, laureat trzeciego miejsca zdobędzie 250 zł. Spis piosenek, które można opracować, znajduje się na stronie mlodi-kaszebi.info. – Należy koniecznie zgłosić, który tytuł wybieramy do opracowania – podkreśla prezes Koła Òska Katarzyna Kankowska-Filipiak. Regulamin dostępny jest na internetowej stronie mlodi-kaszebi.info w zakładce Kaszëbsczé karaoke. Prace można nadsyłać do 30 maja.

  Radio Kaszëbë, 11:55

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑