Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 15 maja, 2017 | przez Adóm Hébel

  0

  Klëka 2017.05.15 (csb)

  • Dokùmeńtëje ùdbë na rozkòscérzanié môłëch jãzëków i bëła na Kaszëbach – Bretonka Morgane Lincy Fercot je pò nagraniach gazétników, artistów i dzejarzi.
  • Ponad półtora godziny palił fajkę zwycięzca 11. Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki – zawody odbyły się w Ostrzycach.
  • Kaszëbka je dobiwcką 20 edicje Tuńca z Gwiôzdama. Natala Szréder wëtuńcowa dobëcé w pòpùlarnym show.

   


  PONIEDZIAŁEK, 15 maja

  • Dokùmeńtëje ùdbë na rozkòscérzanié môłëch jãzëków i bëła na Kaszëbach – Bretonka Morgane Lincy Fercot je pò nagraniach gazétników, artistów i dzejarzi.

  Wszëtkò w òbrëmienim projechtu yezhou jaczégò célã je registrowanié dzejalnoscë aktiwistów jaczi mają òsoblëwé i skùteczné ùdbë na promòwanié swòjégò jãzëka. Wszëtkò mdze do òbezdrzeniô na stronie yezhousite.com. Òd stëcznika Morgane Lincy Fercott nagra midzë jinyma Òksytanów we Francëje, miészëznë w Szpanie czë Jitalie, w ùszłim tidzeniu skùńczëła robic wëwiadë z tima co promùją kaszëbsczi jãzëk. Platfòrma ùdbów pòmòże w przenosziwanim skùtecznëch nôrzãdłów wëpracowónëch w jednym kraju na jiny gruńt – pòdsztrichiwô Morgane Lincy Fercott. Przikładã taczich tranferów ùdbów je baskijskô biégòwô rozegracjô Korrika, jakô terô je téż òrganizowónô midzë jinyma w JIrlandie, czë Bretanie, a deja łączeniô spòrtowi aktiwnoscë z bùdowanim swiądë je widzec chòcbë w naszim Biégù Jednotë Kaszëbów. Na Kaszëbach bretońskô dzejôrka òdwiedzëła midzë jinyma naszã redakcjã, a téż zazdrzała na próbã karna Fucus, szkòłową wanogã czë próbã kabaretu Kùńda. 3-5 minutowé filmiczi z ji wizytów to mdze mógł òbzérac na jinternetowi stronie projechtu yezhou.

  • Ponad półtora godziny palił fajkę zwycięzca 11. Mistrzostw Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki – w Ostrzycach w gminie Somonino.

  Wzięło w nich udział ponad 50 zawodników. To bodaj jedyne zawody, w których wygrywa ten kto skończy ostatni, a nie pierwszy. Impreza skierowana jest tylko to osób zrzeszonych w klubach fajkarskich. Szczegóły przybliży Piotr Szyca.

  • Kaszëbka je dobiwcką 20 edicje Tuńca z Gwiôzdama – Natala Szréder wëtuńcowa dobëcé w pòpùlarnym show.

  Wespół z towarzëszã Janã Klimentã spiéwôczka trafia do finału, w jaczim w piątk sã zmierzëlë z Jiwóną Cëchòsz i Steffano Tarrazino. Kriształową Kùglã i dëtkòwą nôrgrodã dostała dzãka trzem dokazóm – tango, wązance szlagrów z musicalu Mamma Mia i freestyle. Wicy ò tim rzecze Adóm Hébel.

  Radio Kaszëbë, 11:55

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Komenatrze wyłączone.

  Back to Top ↑