Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 21 lipca, 2017 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2017.07.21 (csb)

  • Młodi Kaszëbi zrëchtowelë zapisënk Braille’a dlô kaszëbsczégò jãzëka.
  • Powstający film „Kamerdyner” był tematem czwartego spotkania Kaszubskiego Festiwalu Filmowego.
  • Platka w kaszëbsczim jãzëkù òstała nagrónô w Kanadze.

   


  PIĄTK, 21 LËPIŃCA

  • Òstôł zrëchtowóné bédënk zapisënkù Brailla dlô kaszëbsczégò jãzëka – nen projekt zrëchtowelë Młodi Kaszëbi.

  Òni so ùdbelë òdemkniãcé kaszëbsczégò jãzëka na òsobë niefùlsprawné, chtërne rozmieją kaszëbsczi jãzëk, abò chcą gò pòznac. Zapisënk Braille’a dlô kaszëbsczégò jãzëka je kąsk jinszi jak dlô pòlsczégò – gôdô Szimón Jancen, wiceprzédnik Klubù Młodëch Kaszëbów „Cassubia” z Banina. Młodim jesz òstało òficjalné zacwierdzenié bédënkù.

  • Powstający film „Kamerdyner” był tematem czwartego spotkania – Kaszubskiego Festiwalu Filmowego.

  Obraz inspirowany historią Kaszubów będzie gotowy za rok, więc wczoraj w Miszewku pokazano dwa dokumenty z nim związane. Na zaproszenie na spotkanie odpowiedziała m.in. autorka jednego z reportaży Bożena Olechnowicz oraz statyści uczestniczący w kręceniu zdjęć do „Kamerdynera” – mówi organizator Eugeniusz Pryczkowski. Ostatnie pokazy w ramach siódmego Kaszubskiego Festiwalu Filmowego odbędą się 27 lipca – także w Miszewku w gminie Żukowo.

  • Platka w kaszëbsczim jãzëkù – òstała nagrónô w Kanadze.

  Karno Lëdowô Nóta z Hamilton w Ontario mô nagróné „Zeza wiôldżi wòdë… Kaszëbë”. Wszëtczé piesnie na platce są spiéwóné w piãkny kaszëbiznie, a jich òbrobienia nawiązywają do tradicji pòlsczi mùzyczi w Americe – Chicago Style Polka. Gôdôł Sławòmir Dudalsczi przédnik Lëdowi Nótë. Platkã „Zeza wiôldżi wòdë…” z tradicjowima kaszëbsczima piesniama mòżna kùpic w wëbrónëch môlach na Kaszëbach.

  Radio Kaszëbë, 11:55

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑