Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 10 listopada, 2017 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2017.11.10 (csb)


  PIĄTK 10 smùtana

  • To ju dwanôstô edicjô Przezérkù Môłëch Teatralnëch Fòrmów m. Adama Luterka – w czwiôrtk i piątk grëpë z całégò państwa pòkôżą sã na binie Kaszëbsczi Filharmónie.

  Tą razą prowadną témą dokazów mdze familiô – téma, jakô aktualno je baro złożonô – przekònywô jinicjatórka teatralnëch pòtkaniów Édita Łisakòwskô-Sobiczewskô. Grëpë mdą òceniwóny przez jurorów – aktorów i reżisérów. Òkróm wëstãpów na binie Wejrowsczégò Ceńtrum Kùlturë aktorowie mdą mòglë doskònalëc swòje ùmiejãtnotë na warkòwniach. Jakno, że gôdómë ò familie, dodôwkòwò chcemë dodac ti témie szmaczi – zapòwiôdô direchtórka WCK Jolańta Rożińskô. XII Òglowòpòlsczi Przezérk Môłëch Teatralnëch Fòrmów miona Adama Luterka sã zacznie w czwiôrtk ò 10:00 reno. Òrganizatorama są Wejrowsczé Ceńtrum Kùlturë i Òglowòsztôłcącé Liceùm miona Jana III Sobiesczégò.

  • W Kartuzach òni sã szëkùją do gòdowégò Jôrmarkù – wëstôwcowie sã mògą zgłaszac.

  Chòc do Gòów to jesz òstało półtora miesącaa to w Kartuzach òni ju mëszlą ò swiątecznëch òbzdobach i kùchach. Tamtészi Ùrząd Gardu zbiérô do grëpë lëstã wëstôwców. Rôd przëjimną lëdzy co sã zajimają rãkòdzełã, robienim strojików, zôbôwków i tradicjowëch produktów. Zajinteresowóny bë mielë wëfùlowac fòrmùlar i przesłac gò na adresã: kultura@poczta.kartuzy.pl. Zgłoszenia mdą przëjimóné blós do kùńca miesąca – pòwiôdô bùrméster Grégór Gòłuńsczi. Gòdowi Jôrmark w Kartuzach wësztartëje 12 gòdnika i mdze tidzéń dérowôł.

  • Smùtan to je czas spòminaniô ùmarłëch – téż na łamach miesãcznika Pòmeraniô, dze przëbôcziwô sã sylwetkã profesora Édwarda Brézë.

  Jegò pògrzéb béł w ùszłim miesącu, a terô do przeczëtaniô mómë wëwiôd z nim przeprowadzony przez Dariusza Majkòwsczégò. To jedna ze slédnëch gôdków profesora. Na kôrtkach magazynu mòżemë téż òbezdrzec relacje z jesénnëch cyklicznëch rozegracjów BtoffSky Festival i teatralnégò pòtkaniô Zdrzadniô Tespisa, jaczé do Chòniców scygô amatorsczé grëpë z całëch Kaszëb. W miesãcznikù gazétnicë sã przëzdrzelë téż terôczasnym spòlëznowim problémóm. Tatiana Slowi szukô òdpòwiescë na to, jak młodi mają robòtë szëkac, czë mùszą ùlégac presje z bùtna i czë mòże samémù sztôłtowac swòjã przińdnotã. Lëstopadnikòwô Pòmeraniô je do kùpieniô w składach z kaszëbskòjãzëkòwima ksążkama.

  Radio Kaszëbë, 11:55

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑