Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 15 listopada, 2017 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2017.11.15 (csb)

  • W Chmielnie w sobotę odbędzie się I Międzykongresowy Zjazd Młodych Kaszubów – podsumowanie pierwszego roku „rewolucji młodych”
  • 15 smùtana to je Dzéń Trzimónégò w Sôdzë Pisarza. Z ti leżnoscë przëbôcziwómë sylwetczi kaszëbsczich pisarzów, jaczi òdsadiwelë wëroczi.
  • Jak zwikszëc efektiwnosc w chòwie swiniów – doznają sã gòspòdarze na piątim Chòwiarsczim Fòrum.

  ŚRODA 15  listopada

  • W Chmielnie w sobotę odbędzie się pierwszy – Międzykongresowy Zjazd Młodych Kaszubów.

  Ma być podsumowaniem „rewolucji młodych” zapoczątkowanej rok temu w Kartuzach. 140 osób, którym leży na sercu rozwój kaszubszczyzny wypracowało na nim postulaty, które mają się przyczynić do jej rozwoju. Zebrano je w wydanej w maju książce, podpowiadającej m.in. jak aktywizować młodzież. Postulatów było wiele – mówi inicjatorka zjazdu Katarzyna Kankowska – Filipiak z koła Młodych Kaszubów. Międzykongresowe zjazdy mają się odbywać cyklicznie – dla młodych, którym na sercu leży rozwój kaszubszczyzny oraz dla wszystkich chcących ich w tym wspierać. Spotkanie w Chmielnie ma mieć twórczy charakter, będą warsztaty artystyczno – teatralne, muzyczne, turystyczne, edukacyjno – literackie. Koło Młodych Kaszubów chce też podsumować swoje dotychczasowe osiągnięcia. Pierwszy Międzykongresowy Zjazd Młodych Kaszubów odbędzie się 18 listopada w Chmielnie. Rozpocznie się o 10:00 mszą św, o 11:30 rozpocznie się spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.

  • Midzënôrodny Dzéń Trzimónégò w Sôdzë Pisarza pòwstôł cobë achtnąc tëch – jaczi procëm prawóm człowieka òdsadiwają wëroczi.

  Jich winą je wòlnota ekspresje i pòrësziwanié témów niewigódnëch dlô panëjący władzë. Taczé pòstacje mómë téż w kaszëbsczi lëteraturze. Zaprezeńtëje jich Adóm Hébel.

  • Pòmòrsczi Òstrzódk Gbùrsczi Doradzëznë rôczi – na Chòwiarsczé Fòrum.

  Gbùrzë bądą sã mòglë doznac jak pòlepszëc wzątk ze swòji chòwë, czim fùtrowac i jak wëzwëskac zwënédżi geneticzi do pòlepszeniô rozrodczoscë swiniów. Gòdpòdarze doznają sã téż jak wëzdrzi sytucjô na wschòdze, dze Afrikańsczi Pòmór Swiniów nié blós nie wëgasziwô, le w slédnym czasu niebezpieczno rosce, przez co jistnieje zagróżba pòjawieniô sã kòl naju ògniszczów epidemie. Fòrum to nié leno teòreticznô wiédza, le téż wskôzë praktików – zapòwiôdô Andrzéj Òkrój z Pòmòrsczégò Òstrzódka Gbùrsczi Doradzëznë, jaczi béł najim gòscã w aùicje Dobri Dzéń Kaszëbë. Na Fòrum òbòwiązywają zapisë, òdbãdze sã w restaùracje Aleksandra Odejewska w Nieżëchòwicach kòle Chòniców. Wicy jinfòrmacjów i mòżlëwòta zapisaniô sã je w Pòmòrsczim Òstrzódkù Gbùrsczi Doradzëznë. Plakat z programą i całô gôdka z najim gòscã je na stronie radiokaszebe.pl.

  Radio Kaszëbë, 11:55

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑