Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 1 marca, 2018 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2018.03.01 (csb)

  • Pòkôzałë sã dwa pòsobné tomë Akademie Kaszëbsczi Bôjczi – wiérztë Staniława Janczi i òpòwiedaniô ò Mariolce aùtorstwa Rómana Drzéżdżóna.
  • We Wejrowie a tidzéń mdze piąti Kaszëbsczi Sabat.
  • W gminie Kòscérzna to sã ju mòże zaregistrowac na „Biôłą sobòtã” – bezpłatné badérowania i kònsultacje mdą 10 strëmiannika.

  CZWIÔRTK, 1 strëmiannika

  Cos dlô nômłodszich czëtińców – pòkôzałë sã dwa pòsobné tomë Akademie Kaszëbsczi Bôjczi.

  To są wiérztë z dwùch tomików Stanisława Janczi i òpòwiedniô ò przigòdach Mariolczi aùtorstwa Rómana Drzéżdżóna. Ksążczi z aùdiobookama mët są wëdóné w òbrëmienim kampanie Kaszubskie Bajania, òd pôrã lat realizowóny przez Kaszëbskò-Pòmòrsczé Zrzeszenié. Mdą wëzwëskiwóné nade wszëtkò w spòdlëcznëch szkòłach, bò są na lësce òbrzészkòwëch lekturów w klasach I-III. – To są pòzycje za jaczima szkólny kaszëbsczégò długò żdelë – gôdô direchtórka wëdôwiznë K-PZ Ana Dunst. Ksążczi są przistãpné w jinternetowi ksãgarnie www.kaszubskaksiazka.pl.

  • We Wejrowie za tidzéń mdze 5 Kaszëbsczi Sabat – kòżdoroczné pòtkanié w mùzeùm na Dzéń BBiałków.

  Latos prowadny mòtiw to mdą Etnojinspiracje – etno fascynacje to je lëdowé wzornictwò wczora i dzysô. Temù na pòpùlarnoùczałi sesje białczi pòdiskùtérëją ò bùdowanim marczi regionu i sã przëzdrzą „Wizje regionaliznë w ùtwórstwie pionérków kaszëbsczégò etnodesignu: Tédorë Gùlgòwsczi, Frãcësczi Majkòwsczi i Òtilie Szczëkòwsczi”. W programie téż prezentacje i kermasz artistnëch warstatów i galeriów co sã jinspirëją tradicjowim wzornictwã. Na Sabace jak kòżdi rok to dô téż kabaretné wëstãpë i szmakanié môltëchów kaszëbsczi kùchnie. To dô téż tradicjowi kònkùrs na nôczekawszi sprzãt do lôtaniô. V Kaszëbsczi Sabat w Mùzeùm Kaszëbskò-Pòmòrsczi Pismieniznë i Mùzyczi mdze 8 strëmiannika ò 5:00.

  • Wejherowskie lodowisko będzie czynne do 11 marca – poinformowano na internetowej stronie miasta.

  To o dwa tygodnie dłużej niż wcześniej planował wejherowski magistrat. Mowa o lodowisku przy Szkole Podstawowej nr 8. W dni powszednie w godz. 9-15 korzystają z niego uczniowie wejherowskich szkół. Po 15:00 natomiast jest dostępne dla wszystkich chętnych, podobnie jak w soboty i niedziele od 09:00 do 20:50. Wstęp jest biletowany, działa też wypożyczalnia łyżew i kasków.

  • Bezpłatne badania i konsultacje mieszkańców gminy Kościerzyna po raz siódmy – szykują lekarze i studenci z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Akcja jak co roku odbędzie się pod hasłem „Biała sobota. Twoje zdrowie pod kontrolą”. 10 marca w Zespole Szkół w Wąglikowicach przez cały dzień będzie można wykonać pomiar ciśnienia, poziomu glukozy, cholesterolu i tkanki tłuszczowej, a także badanie EKG. Panie będą mogły też skorzystać z badania piersi oraz poszerzyć swoją wiedzę z profilaktyki nowotworowej. – Aby usprawnić badania, zapraszamy do wcześniejszej rejestracji – mówi wójt gminy Kościerzyna, Grzegorz Piechowski. Zapisy na badania przyjmuje Zespołu Szkół w Wąglikowicach.

  Radio Kaszëbë, 11:55 
  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑