Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 13 marca, 2018 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2018.03.13 (csb)

  • Ò Dniu Jednotë Kaszëbów ùczëją w Americe – dzãka ùszłémù bùrméstrowi Hollywood chtëren mô kaszëbsczé kòrzenie.
  • Kaszëbczi z Chmielna sã pòkôzałë na nôwikszich w Eùropie turistnëch tôrgach w Berlënie.
  • W sobòtã rekòrdowi Festiwal Wiôlgòpòstny Piesnie w gminie Szëmôłd.

  WTÓRK, 13 strëmiannika

  • W Americe òni chcą ùzdrzec jak më fejrëjemë – Dzéń Jednotë Kaszëbów.

  W Los Angeles òni pòkôżą film jaczi klarëje skądka to swiãto sã wzało i promùje najã kùlturã.
  Ò nagranié pòprosył Jeffrey Prang, ùszłi bùrméster Zôpadnégò Hollywood co mô kaszëbsczé kòrzenie. Wizytowôł Nordã łoni we łżëkwiace i szukôł za kréwnyma. Òczarził sã jãzëkã, tradicją i kùlturą ë ùdbôł promòwac jã za Wiôlgą Wòdą. – To je bëlnô szansa cobë pòkazac najã spôdkòwiznã – gôdô bùrmésterka Pùcka Hana Pruchniewskô. Dzéń Jednotë Kaszëbów më fejrëjemë 15 lat. Òn ùpamiãtniwô pierszą nadczidkã ò Kaszëbach z 19 strëmiannika 1238 rokù. Papiéż Grégór IX w bùlë zatitlowôł szczecyńsczégò prińca „ksyżëcã Kaszëb”, przez co pòcwierdzył dobra pòdarowóné przez Bògùsława I klôsztorowi joanitów pòd Stargardã nad Jiną.

  • Pòj, zagrôj, dobãdzë – w gminie Kòsôkòwò òni rôczą baszkarzów.

  Spòrtowi turniér Baszczi mdze rozegróny w Mòstach 18 strëmiannika òb czas fejrowaniô Dnia Jednotë Kaszëbów. Gmina Kòsôkòwò latos z trzôskã ùtczi swiãto jaczé mô przëbôczëc ò historie Kaszëbów i rôczëc jich do manifestowaniô swòji juwernotë. W Kòsôkòwie latos òni mdą gòspòdarzã próbë bicô rekòrdu w równoczasny grze na akòrdionie – to je jednégò z nôbarżi znónëch métlów na ùtczenié Dnia Jednotë Kaszëbów. Fejrowac to mdze mógł téż przez kôrtową grã. Turniér mdze rozgriwóny wedle reglów Baszka Méster Spòrt z Asã Ker, w trzech kategòriach: jindiwidualny, pôrowi i w karnach. To dô 5 ruńdów pò 32 rozdania. Turniér Baszczi mdze w Spòrtowi Halë Szkòłowò-Przedszkòłowégò Karna w Mòstach. Karna to mòże zgłaszac w dniu rozegracje – 18 strëmiannika. Zôpisë òd 11:00 do 12:20.

  • Swietlëcowé ruchna przëcygałë w Berlënie zwiedzywającëch – na nôwikszi w Eùropie turistny gełdze.

  Na Tôrgach ITB pòkôzało sã 187 krajów. Miéwcowie òstrzódka w Chmielnie zaprezzeńtowelë Kaszëbë na pòlsczim stojiszczu jaczé dobëło pierszi plac w kategòrie Nôlepszi Wëstôwca Eùropë. Wicy rzecze Pioter Szëca. To mdze rekòrdowi Festiwal Wiôlgòpòstny Piesnie w gminie Szëmôłd. 17 strëmiannika òb czas 12 edicje swój kùńszt zaprezeńtëje 26 chùrów z całi Pòlsczi. To dô zycher naszé karna, le przëjadą téż chùrë m. jin. z Pòznaniô, Tornia, czë WArszawë. Zaspiéwają nôpëszniészé pasyjné dokazë, téż pò kaszëbskù a do tegò cerkewné i lëtersczé dokazë. – Przez to że je wiele ùczãstników, pierszi rôz w historie festiwalu przesłëchania mdą w dwùch kòscołach, w Szëmôłdze i Czelnie – gôdô wójt Riszôrd Kalkòwsczi. XII Pòmòrsczi Festiwal Wiôlgòpòstny Piesnie mdze 17 strëmiannika. W Szëmôłdze przesłëchania sã zaczną ò 11:00 i mdą 2 gòdzënë dérowałë. W Czelnie prezeńtacje sã zaczną ò 9:40, tam téż to dô finałową galã pò ùroczësti mszë sw. ò 5:00 pò pôłnim.

  Radio Kaszëbë, 11:55 

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑