Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 26 kwietnia, 2018 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2018.04.26 (csb)

  • Mijô setnô roczëzna ùrodzeniô aùtora „Kaszëbsczich jezorów” – ksãdza Antóna Peplińsczégò.
  • W Chmielnie sã bëlno pòkôżą – zagwësniwają jurorowie pò krézowëch eliminacjach do Rodny Mòwie we Wejrowie.
  • Miónczi fùrmanów a pózni Kabaretnô Biesada – na dwadniowi majówce w gminie Somònino.

  CZWIÔRTK 26 łżëkwiata

  • „Kaszëbsczé jezora” mają ju 51 lat – a jejich aùtor skuńcził bë sto!

  W Mùzeùm Zôpadnokaszëbsczim w Bëtowie rozpòczãlë fejrowanié roczëznë ksãdza Antóna Peplińsczégò. Je òn do dzysô jednym z nôbarżi znónëch ùtwórców kaszëbsczich piosnków. Z lëżnoscë setny roczëznë ùrodzeniô Mùzeùm w Bëtowie wëdało ksążkã razã z dwiema platkama, na jaczich jidze pòsłëchac archiwanëch nagraniów ksãdza, a téż zbiérkù szesnôsce rozmajitëch wëkònaniów „Kaszëbsczich jezorów”. Przësłëchała sã jima Ana Cupa-Dzemińskô.

  • Pò krézowëch eliminacjach do Rodny Mòwë we Wejrowie jurorowie i òrganizatorowie zagwësniwają, że jistno jak łoni – ùczãstnicë wrócą z titlama z Chmielna, bò jich jintepretacje i niwizna pòprawnoscë jãzëka są baro dobré.

  W strzodã czile gòdzënów spãdzëlë na przesłëchaniach w Mùzeùm Kaszëbskò-Pòmòrsczi Pismieniznë i Mùzyczi, dze prezeńtowelë wëbróny przez sebie abò szkólnëch repertuar. Kòmisjô w składze Eùgeniusz Prëczkòwsczi, Tatiana Slowi i Zbigórz Bëczkòwsczi mielë òsoblëwą starã ò ùtcëwi werdikt, cobë do Chmielna trafilë pò prôwdze naôbarżi ùtaleńtowóny – gôdô Mariola Błaszczuk z PZPOW – òrganizatora eliminacjów. Corôz wicy je widzec dzysdniowi lëteraturë w repertuarze młodëch. Felëje jesz dopasowaniô do wiekù i nierôz dzecnô lëteratura je recytowónô przez młodzëznã – pòdsztrichiwelë jurorowie. Nie felëje téż klasyków, jak Remùsa, na chtërnégò sã zdecydowa Marta Lidzbarskô – laùreatka I placu w kategòwie wëżigimnazjalnëch. Klarëje Aleksandra Pilarskô, dobiwcka w spòdlëczno-gimnazjalny kategòrie. W recytacjach dało sã wëczëc tëch, co pò kaszëbskù gôdają na co dzéń. W kategòrie I-III nôlepszô sã òkôza Zofiô Tartas.

  • Kònkùrs jachaniô briczkama i Kabaretnô Biesada – to ju je tradicjô na majówce w gminie Somònino.

  Òbadwie rozegracje mdą w Òstrzëcach. Na zôczątk 1 maja mdą miónczi fùrmanów. Na biwakòwim pòlu Stolëmk mdą riwalizowelë w rozmajitëch kònkùrencjach zapòwiôdô direchtór somònińsczégò GOKù Marión Kòwalewsczi. Dzéń pózni na òstrzëcczim parplacu sztartëje Kabaretnô Biesada Bëlny Wic. To je rozegeracjô blós dlô ùstnëch – dodôwô Marión Kòwalewsczi. Zôczątk kabaretny rozegracje 2 maja ò 8 wieczór. Wstãp je wòlny.

  Radio Kaszëbë, 11:55 

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑