Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 4 czerwca, 2018 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2018.06.04 (csb)

  • Wëszëznë gminë Wiôlgô Wies zbùlwersowóné decyzją sądu w sprawie kempingù Môłé Mòrze.
  • Czerwińcową Stegnã zdominowelë młodi – dodôwk do miesãcznika Pòmeraniô to tekstë pisóné i czerowóné do młodégò pòkòleniô.
  • To mdze jeden z nôgòrszich sezonów na kaszëbską malënã.

  PÒNIEDZÔŁK, 4 czerwińca

  • We Wiôldżi Wsë slédną sesjã Radzëznë Gardu zdominowa téma kempingù Môłé Mòrze – i ùgôdënkù z 2013 rokù na arãd òbiektu.

  Tedëczasné wëszëznë przesztôłcëłë Môłé Mòrzew spółkã i dałë do pachtowaniô priwatnémù jinwestorowi. Ùdzélama w spółce zarządzywającô donëchczas firma Abruko i nowi pachtôrz sã pòdzelëlë pò pòłowie. Niedługò za blós 10 tës. zł. jinwestór wëkùpił pòsobné 20%, przez co mô terô wikszosc ùdzélu. Sąd scwierdzył, że ùgôdënk je zgódny z przepisama, terôczasny włodarzowie równak są zbùlwersowóny i zapòwiôdają dalszé kroczi. Zapòwiôdô Róman Kùżel, bùrméster Wiôldżi Wsë. Problemë za to nie widzy Dobromir Kùłakòwsczi, jinwestór jaczi òdkùpił za marné dëtczi ùdzéle w spółce. Më przëjãlë òbiekt jaczi sã nie nadôwôł do ùżëtkù, a dzãka jinwesticjóm më gò doprowadzëlë do terôczasny sytuacje – przekònywô. Te słowa nie przekònywają radnëch. Terôczasny przédnik zarządu spółczi Abruko, jakô na zôczątkù ùgôdënkù mia pòłowã ùdzélu, òdmówił kòméńterë w ti sprawie.

  • Nônowszkô Stegna – lëteracczi dodôwk do Pòmeranie – stôwiô na młodëch ùtwórców.

  Proza i pòézjô òpùblikòwónô na ji łamach to jedne z pierszich lëteracczich próbów jich ùtwórców. Tak je w przëtrôfkù Natalë Czuchë, jakô swòją prozą naju przënôszô w swiat nôùkòwi fantasticzi – zachãcywô do lekturë przédny redachtór Stegnë Dariusz Majkòwsczi. Pòsobné tekstë to je głos młodégò pòkòleniô i rozrechòwanié z historią w dramie „Sobótka” Adama Hébla i pòézjô òbiécëjący aùtórczi Karolënë Weber, jakô kaszëbsczi pòzna dopiérze na etnofilologie. Lëteracczi magazyn Stegna to mòże kùpic jakno dodôwk do miesãcznika Pòmeraniô.

  • Sezón na kaszëbską malënã dopiérze sã naczął – i baro flot mòże sã skùńczëc.

  Wszëtkò przez to, że ni ma deszczu i… lëdzy do robòtë. Brzôd mô gòrszi kwalitet, plantacje to mùszi pòdléwac, a w skùpie za kilogram to przińdą 4 zł. To je mést nôgòrszi òd lat latecznëch sztart sezonu. Z plantatorama gôdôł Pioter Szëca.

  Radio Kaszëbë, 11:55 | Foto: archiwum

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑