Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 8 października, 2018 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2018.10.08 (csb)

  • W Sychòwi w gminie Lëzëno pòdrechòwelë projecht Hip hip Kulthura.
  • We Wejrowie Kaszëbskò-Pòmòrskô Wëższô Szkòła zacza akademicczi rok.
  • Dramaticzné i snôżé dzeje Banina i òkòlégò zebrôł w mònografie Eùgeniusz Prëczkòwsczi.

  PÒNIEDZÔŁK, 8 rujana

  • Wëjazdë, pòtkania ze znajarzama i gwôsnô robòta przë rzemiãsnëch wërobinach, twòrzenim zôbôwków, czë wësziwków – tak wëzdrzôł latny cząd dlô dzecy z piãc môlëznów wejrowsczégò krézu, jaczé brałë ùdzél w pojechce Hip hip Kulhura.

  Na kùńc wszëtcë sã pòtkelë w Spòdlëczny Szkòle w Sychòwi. Gôdô kòòrdinatórka projechtu Maja Krosnickô. W òbrëmienim pòtkaniów dzecë pòznôwałë dëchë i demònë, kùmałë w drzewie, robiłë zôbôwczi czë ùczëłë sã lëdowëch tuńców. Grëpa ze Sychòwi sã dokònała, że jigła wcale nie je strasznô – pòwiôdô dozérôczka karna Barbara Krońskô. Òpòwiôdô Sebastión, jaczi z Kãbłowsczim karnã rëchtowôł tradicjowé zôbôwczi i sã ùcził reglów kaszëbsczich spòrtów. Hip hip Kùlthura to je òglowòpòlsczi projecht w òbrëmienim Sécë Kùlturë. Kòòrdinatór to lëzyńskô bibloteka.

  • Mediczné dozérnictwò je nazôd w bédënkù – Kaszëbskò-Pòmòrsczi Wëższi Szkòłë we Wejrowie.

  W sobòtã zaczãlë tam nowi akademicczi rok. Strzód nowinów to dô m. jin. pòdiplomòwé sztudia „Òchróna personalnëch pòdôwków” i szpecjalnosë: Bënowi bezpiek i spòlëznowé problemë ë Logistika w biznesu. Terôzka w KPSW we Wejrowie sztudérëje wnet 400 lëdzy. Ùczbòwniô we Wejrowie je kaszëbskô nié le z pòzwë. W KPSW m. jin. òd wnet trzech lat je Ùczałé Kòło Zemia Rodnô, jaczé rôczi do diskùsje na wôżné dlô najégò nôrodu témë.

  • W Baninie w gminie Żukòwò bëła promòcjô mònografie – ti môlëznë i ji òkòlégò.

  Spòminczi i relacje mieszkańców zebrôł Eùgeniusz Prëczkòwsczi. Jegò rozmówcowie w wiôldżi lëczbie przëszlë na wczorajszą ùroczëznã – dëcht jak nowi mieszkańcowie Banina zajinteresowóny historią tegò placu. Mònografiô mô titel „Banino, Miszewo, Pępowo, Rębiechowo. Dzieje dramatyczne i piękne.” Relacjã przërëchtowôł Gracjón Fópka.

  Radio Kaszëbë, 11:55 

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑