Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 9 października, 2018 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2018.10.09 (csb)

  • We wejrowsczim mùzeùm rôczą do ùdzélu w trzecy edicje Kùrsu Lëdowégò Tuńca.
  • W gminie Kartuzë rëgnãłë dwie jinwesticje na wiejsczich terenach.
  • 16 kùlturalnëch wëdarzeniów bądze w tã jeséń w Gdiniô Arena.

  WTÓRK, 9 rujana

  • Mùzeùm Kaszëbskò-Pòmòrszi Pismieniznë i Mùzyczi we Wejrowie z Mùzyczną Akademią we Gduńskù – rôczą do ùdzélu w trzecym Kùrsu Lëdowégò Tuńca.

  Zaplanowóné je 9 comiesãcznëch zjôzdów. Wëkładë mdą prowadzoné we Wejrowie, czwiczenia we Gduńskù. Nie zafelëje téż zajmów w terenie z regionalnyma fòlklorstnyma karnama – rôczi Aleksandra Janus z wejrowsczégò mùzeùm. Czesné za całi kùrs to 1 800 zł. Zgłoszeniowé papiórë to mùszi dac do 18 rujana do sedzbë mùzeùm abù wësłac jima na mejla. Pierszé zajmë mdą jesz w tim miesądzu.

  • W gminie Kartuzë rëgnãłë 2 jinwesticje – na wiejsczich terenach.

  Pòdpiselë ùgodënczi na rozbùdowã sedzbë OSP w Mirochòwie i rozbùdowã wòdoprowadno-karnôlizacjowi sécë w Łapalëcach. W remize w Mirochòwie to mùszi wëmienic dak, òkna i dwiérze. Przebùdëją téż garaż. Za robòtã przzińdze kòl 850 tës zł – gôdô bùrméster Grégór Gòłuńsczi. Wnet 4 razë wicy jak za remòńt remizë – bò 3 mln 700 tës zł – to przińdze za rozbùdowã wòdoprowadny sécë i pòstawienié karnôlizacje w Łapalëcach. Tu téż mają pòdpisóné ju ùgôdënk z wëkònywaczã. To dô czësto nową nitkã z przëłączama. Sceczi za to trafiądo òczëszczalnie w Kòżëczkòwie w gminie Chmielno.

  • 16 kùlturalnëch wëdarzeniów mdze w tã jeséń – w Gdiniô Aréna.

  Jich lëczba w tim òbiekce sã zwikszëła 3 razë w òstatnëch trzech latach. Strzédno Gdiniô Aréna gòscy sto rozegracjów na rok. Z tegò trzecy dzél to kòńcertë i szpëtôkle – gôdô Paùlëna Filipòwicz z Gdińsczégò Ceńtrum Spòrtu. Kòńcertową jeséń w Gdiniô Aréna òdemkłë w slédny wikeńd wëstãp bracynów Cugòwsczich, zaprezeńtowôł sã téż Jack White. – To dô téż musicale, szpëtôkle i kabaret – wërechòwiwô Paùlëa Filipòwicz. Strzód 16 jesénnëch kùlturalnëch wëdarzeniów w Gdiniô Arénie je téż Familijny Szpëtôkel „Czarzbón” w pòlsczim jãzëkù, czerowóny nade wszëtkò do nômłodszi pùblëcznoscë.

  Radio Kaszëbë, 11:55 

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑