Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 29 listopada, 2018 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2018.11.29 (csb)

  • Karno gòspòdarzów dobëło w Rëmi na drëdzi Wòjewódzczi Òlimpiadze Wiédzë ò Kaszëbach i Pòmòrzim.
  • Cykel jinfòrmacjowëch pòtkaniów òrganizëje na drëdzi tidzéń Stowôra LGD Stolëm.
  • W Chmielnie òni òrganizëją zbiérkã na rzecz Pòmòrsczégò Hòspicjum dlô Dzecy.

  CZWIÔRTK, 29 smùtana

  • Gòspòdarze dobëlë w Rëmi na drëdżi – Wòjewódzczi Òlimpiadze Wiédzë ò Kaszëbach i Pòmòrzim.

  Kònkùrs béł ju 19-ti rôz, le drëdżi rôz wëszedł bùten greńców wejrowsczégò krézu. Młodi mielë testë, bëlë téż òceniwóny z rëchtowónëch rëcchli mùltimedialnëch prezentacjów. Nôlepszé sã òkôzało karno z I Òglowòsztôłcącégò Liceùm w Rëmi. Òlimpiadã òrganizëje placówka w Rëmi przë wespółrobòce z Mùzeùm Kaszëbskò-Pòmòrsczi Pismieniznë i Mùzyczi we Wejrowie.

  • Cykel jinfòrmacjowëch pòtkaniów òrganizëje za tidzéń – Stowôra LGD Stolëm.

  Môlowé Karno Dzejaniô chce òbgadac pòkrok we wprowadzywanim Môlowi Sztrategie Rozwiju. Bądze téż gôdóné ò zblëżiwającëch sã nabiérach wniosków: ò premie na zôczątk gòspòdarczi dzejalnoscë i dlô geszeftników. Cykel pòtkaniów ze szpecjalistama ze Stolëma sã zacznie 3 gòdnika w Kòscérznie – w Ùrzãdze Gminë ò 1:00 pò pôłnim. Pòsobné lokalizacje to: Kôrsëno 4 gòdnika, Lëpùsz 5 gòdnika i w przińdny piątk Nowô Karczma i Dzemiónë.

  • W Chmielnie rëgna zbiérka na rzecz – Pòmòrsczégò Hòspisjum dlô dzecy.

  Zachtnô, jesz lózô kasta na darë stanãła w sedzbie Gminowégò Òstrzódka Kùlturë, Spòrtu i Rekreacje. To je nót higenicznëch artiklów – jak pielëchë i fùchtné sznëptuchë. Pòmòrsczé Hòspicjum Dlô Dzecy zagwësniwô pòmòc dochtorów, dozérniców, psychòlogów i socjalną. Pòd jich dozér trôfiają môłi pacjeńcë co cerpią na nowòtwòrë, le téż metabòliczné i geneticzné chòroscë. – Fùndacjô jistnieje dzãka ùjnoscë lëdzy z wiôldżim sërcã, temù tak jak w ùszłëch latach më chcemë òd se cos dac – gôdô direchtórka GOKSiR-u w Chmielnie Édita Klôsa. Higeniczné produktë to mòże halac do sedzbë chmieleńsczégò òstrzódka kùlturë kòżdi dzéń w gòdzënach òdemkniãcô placówczi. Zbiérka mdze prowadzonô do czasu aż kasta bądze fùl.

  • We Wiôldżi Wsë są jesz slédné place na bezpłatné szkòlenia – z wëzwëskaniô mòżlëwòtów jinternetu.

  Zôpisë są przëjimóné jesz na 4 kùrsë. To „Rodzic w Internecie”, „Tworzę własną stronę internetową”, „Moje finanse i transakcje w sieci” i „Działam w sieciach społecznościowych”. Szkòlenia są darmòk, bò gmina zwëska na nie eùrodëtczi w òbrëmienim projechtu „Ja w internecie”. Zglaszac sã mògą mieszkańcowie gminë Wiôlgô Wies wicy jak 25 lat stôri. Wicy ò ti spraiwe rzeką w Gardowimi Ùrzãdze we Wiôldżi Wsë – w jizbie nr 237.

  Radio Kaszëbë, 11:55 

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑