Słuchaj Radia Kaszebe
  Styl życia

  Opublikowano 11 sierpnia, 2017 | przez Adóm Hébel

  Minority SafePack ma wzmocnić różnorodność językową Europy

  Poprawy sytuacji mniejszości narodowych, etnicznych i językowych oraz wzmocnienia różnorodności językowej w Unii Europejskiej – chcą pomysłodawcy projektu obywatelskiego Minority SafePack. Podpisy zbierane są także na Kaszubach.

  W planie jest zebranie miliona podpisów i przekazanie wezwania do stworzenia szeregu ustaw na ogólnoeuropejskie forum. Dlaczego w sposób wyjątkowy traktować mniejszości? Jest nas całe sto milionów w Europie – przekonują twórcy projektu w materiale filmowym w internecie. – Jest nas tak wielu, a jednocześnie nasz głos nie jest słyszalny, a nasze języki zagrożone. Minority SafePack ma zapewnić podmiotowe traktowanie przedstawicieli mniejszości – wyjaśnia Idwin, zaangażowana w obywatelski projekt Fryzyjka, która przyjechała na Kaszuby na Diverstity Festiwal, czyli festiwal różnorodności. Podpisy pod projektem zwiększenia praw małych narodów, takich jak Kaszubi, w całej Europie będzie można złożyć w Helu – w sobotę o godzinie 14:00. Będzie to też okazja do spotkania młodzieży z mniejszości z całego kontynentu.

  Klëka Radia Kaszëbë, 11.08.2017

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑