Słuchaj Radia Kaszebe
  Styl życia

  Opublikowano 4 kwietnia, 2018 | przez Adóm Hébel

  Minority SafePack mô spòlëznowé pòpiarcé

  Sukces bezpaństwòwëch nôrodów w Eùropie – to sã ùdało zebrac mëlión pòdpisów jaczé są nót, żebë Minority SafePack miało szansã bëc wprowadzoné. To są jednolité prawa co regùlëją przistãp do edukacje, mediów i jinëch gónów żëcô w swòjim òjczëstim jãzëkù.

  Na Kaszëbach pòdpisë bëłë zbiéróné na zjezdze młodzëznowëch miészëznowëch òrganizacjów, a téż na Gduńsczim Ùniwersytece òb czas Òdemkłégò Dnia, na jaczim sztudérze Etnofilologie rôczëlë do pòpiarcô projecht. Jednym ze zaangażowónëch béł znóny z naji antenë Gracjón Fópka. Gôdôł na aùdicje Wikeńd Fùl Gãbą. Akcjô sã pòtka z wiôldżim zajinteresowanim strzód Kaszëbów, le pòdpisë bëłë zbiéróné na terenie całi Eùropejsczi Ùnie. Do wtórkù to mógł wesprzéc Minority SafePacke żebë zwikszëc lëczbã deklaracjów. Terô projecht trafi do wëszëznów Eùropejsczi Ùnie i jakno òbëwatelskô jinicjatiwa mdze pòddónô diskùsje. Jeżlë mdze wprowadzonô tej w całi Eùropejsczi Ùnie më mdzemë mielë zagwësnioné przistãp do mediów w swòjim jãzëkù, edukacje, a téż mòżlëwòtã wikszégò cëskù taczich grëpów jak Kaszëbi na pòliticzné żëcé, tak, cobë wëszëznë na rozmajitëch szczeblach wicy bôczënkù dôwałë môłim jãzëkóm i kùlturóm.

  Klëka Radia Kaszëbë, 04.04.2018 

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑