Słuchaj Radia Kaszebe
  Patronat

  Opublikowano 28 marca, 2018 | przez Radio Kaszëbë

  Misterium Męki Pańskiej w Wejherowie | 25, 29, 30.03

  Tysiące ludzi wezmą udział w Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii Wejherowskiej.

  Już od kilkunastu lat przed świętami Wielkiej Nocy Stowarzyszenie Misterników Kaszubskich odtwarza drogę Jezusa na Golgotę. Ta nietypowa droga krzyżowa przyciąga do Wejherowa tysiące ludzi. Nic dziwnego. Inscenizacja wjazdu Jezusa do Jerozolimy odbywa się po raz dziewiąty, a tradycja Misterium Męki Pańskiej sięga 2002 roku. Na przestrzeni tego czasu wydarzenie to zyskało status jednej z najważniejszych rekonstrukcji historycznych w regionie. Misterium jest dla uczestników symbolicznym początkiem Świąt Wielkiej Nocy.

  Dlaczego tysiące osób z całego regionu zjeżdżają się do Wejherowa na inscenizacje?Ilu uczestników, tyle odpowiedzitłumaczy Wojciech Rybakowski, reżyser inscenizacji i prezes Stowarzyszenia Misterników Kaszubskich.Wiele osób odbiera to jako wyjątkowe przeżycie religijne i bardzo nas to cieszy. Unaocznienie męki Chrystusa wywiera na uczestnikach duże wrażenie i daje do myślenia. Niestety, w dzisiejszych czasach często priorytetem jest zrobienie zdjęcia albo nakręcenie filmu komórką, choć niektórym udaje się jedno z drugim połączyćdodaje.

  Wagę wydarzenia podkreślają również przedstawiciele Kościoła.W inscenizacji co roku biorą udział tłumy, ponieważ wierni chcą włączyć się w Święta Wielkanocne duchowomówi ojciec Daniel Szustak, gwardian wejherowskiego klasztoru Franciszkanów. Takie rekonstrukcje bardzo potrzebne, ponieważ uzmysławiają jak wielkie było poświęcenie Jezusa dla każdego z nas. Znoszenie wyzwisk i kpin, a zwłaszcza męki na krzyżu, dowodzi ogromnej miłości, jaką Jezus darzy każdego z nas. Co ważne, to przesłanie jest dziś nadal aktualne. Za krzywdy, które wyrządzamy swoimi słabościami i grzechami, możemy zadośćuczynić jedynie miłością do bliźniegododaje.

  Zapraszamy 30 marca na Kalwarię Wejherowską. Początek Misterium o 10.00 przy Kaplicy Pałacu Piłata.

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Z nami wiesz, co słychać! Na Nordzie i południu Kaszub. Podziel się ze słuchaczami, co słychać u Ciebie. Prześlij wiadomość, zdjęcie lub film - redakcja@radiokaszebe.pl  Back to Top ↑