Słuchaj Radia Kaszebe
  Kaszëbë

  Opublikowano 19 czerwca, 2017 | przez Adóm Hébel

  Młodi ùtczëlë Karola Kreftã w Żukòwie i Chmielnie

  Ùtwórca przedwòjnowi sztudérsczi òrganizacje Cassubia, pòliglota i spòlëznowi dzejôrz Karól Krefta béł ùtczony przez Młodëch Kaszëbów. Ùroczëznë bëłë w 110 roczëznã ùrodzeniô.

  – To wëdarzenié to je jimpùls do dalszich dzejaniów jaczé ùpamiãtnią Kreftã kòl naju – pòdsztrichiwô Édita Klôsa, direchtórka tamtészégò Ceńtrum Kùlturë.

  Przë grobie heroje w Żukòwie sã zeszlë dzejarze Zrzeszeniô, w tim terôczasnëch grëpów Cassubia i Òska. Pò złożenim kwiatów rozegracjô sã przeniosła do pąktu turistny jinfòrmacje w Chmielnie, dze zéńdzony pòznelë pòstacjã przédnika dôwny rësznotë młodëch. Pòwiôdôł Antón Prëczkòwsczi z Cassubie dodôwającë, że młodi nié le pòzwą narzesziwają do przedwòjnowi sztudérsczi kòrpòracje założony we Warszawie przez Karola Kreftã. Sobòtné ùroczëznë bëłë w Chmielnie zòrganizowóné nié bez przetrôfk. Pòtkanié w wikszim dzélu bëło prowadzoné przez młodzëznã, jakô ùznôwô Karola Kreftã za swòjégò patrona.

  Klëka Radia Kaszëbë, 19.06.2017

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

  Tagi: ,


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑