Słuchaj Radia Kaszebe
  Kaszëbë

  Opublikowano 23 stycznia, 2018 | przez Adóm Hébel

  Të mòżesz pòmòc w ùprawienim prawów miészëznów w Eùropie

  Twòje pòpiarcé to je wiôldżi krok do lepszi òchronë prawów miészëznów w Eùropie – Stowôra Kaszëbskô Jednota przekònywô do pòpiéraniô Eùropejsczi Jinicjatiwë Òbëwatelów Minority SafePack.

  Ji cél to je wprowadzenié pòspólnëch dlô wszëtczich krajów nôleżników Eùropejsczi Ùnie sztandardów òchronë pawów nôrodnëch, etnicznëch i jãzëkòwëch miészëznów. Minority SafePack mô zagwësnic pòdmiotowé traktowanié przedstôwców miészëznów – gôdała Frizijka jakô na Kaszëbach promòwa jinicjatiwã òb czas Diversity Festival, to je festiwalu rozmajitoscë. Cobë nasz głos béł w Eùropie czëté to je nót zebrac mëlión pòdpisów – przëbôcziwô Kaszëbskô Jednota. Wskazywô, że wesprzéc mòżna przez to nié le aùtochtoniczné nôrodné i etniczné miészëznë ë jãzëkòwą apartnosc Pòlsczi, le téż zagwësnic jistné prawa pòlsczi miészëznë np. na Lëtwie. Pòwrózk do fòrmùlara Minority SafePack wa nalézeta na stronie stowôrë  kaszebsko.com.

  Klëka Radia Kaszëbë, 23.01.2018

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑