Słuchaj Radia Kaszebe
  Styl życia

  Opublikowano 11 sierpnia, 2017 | przez Adóm Hébel

  Na Diversity Festival – z Holandii na rowerach

  Na Kaszubach przebywa teraz kilkudziesięciu młodych z europejskich mniejszości – dwoje z nich na Diversity Festival dotarło z Holandii na rowerach. Mowa o Fryzach, którzy postanowili połączyć udział w warsztatach i manifestowaniu swojej odrębności z wyprawą turystyczną.

  Pomysł wynika z naszej pasji i chęci głębszego poznania narodu, u którego gościmy – opowiada Ydwine, Fryzyjka, która przebyła drogę z Holandii na rowerze. Fryzowie przyglądali się nie tylko krajobrazom i zabytkom, ale także dwujęzycznym tablicom przy wjazdach do kaszubskich miejscowości. Zauważyli pewne podobieństwo – W Holandii także nie wszędzie można się spotkać z nazwą w ich języku ojczystym, z drugiej strony nie spotkali się z tablicami, na których kaszubska nazwa górowałaby nad polską, tak jak to jest w ich kraju ojczystym. Fryzowie będą jutro wśród uczestników finału Diverstity Festiwal i akcji zbierania podpisów pod inicjatywą obywatelską Minority SafePack – w Helu na Bulwarze Nadmorskim w godzinach 14:00 – 19:00.

  Klëka Radia Kaszëbë, 11.08.2017

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

  Tagi: ,


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑