Słuchaj Radia Kaszebe
  J. kaszubski

  Opublikowano 26 kwietnia, 2018 | przez Adóm Hébel

  Pò krézowëch eliminacjach do Rodny Mòwie we Wejrowie

  Pò krézowëch eliminacjach do Rodny Mòwë we Wejrowie jurorowie i òrganizatorowie zagwësniwają, że jistno jak łoni – ùczãstnicë wrócą z titlama z Chmielna, bò jich jintepretacje i niwizna pòprawnoscë jãzëka są baro dobré.

  – Tatiana Slowi i Zbigórz Bëczkòwsczi mielë òsoblëwą starã ò ùtcëwi werdikt, cobë do Chmielna trafilë pò prôwdze naôbarżi ùtaleńtowóny – gôdô Mariola Błaszczuk z PZPOW – òrganizatora eliminacjów.

  W strzodã czile gòdzënów spãdzëlë na przesłëchaniach w Mùzeùm Kaszëbskò-Pòmòrsczi Pismieniznë i Mùzyczi, dze prezeńtowelë wëbróny przez sebie abò szkólnëch repertuar. Kòmisjô w składze Eùgeniusz Prëczkòwsczi, Corôz wicy je widzec dzysdniowi lëteraturë w repertuarze młodëch. Felëje jesz dopasowaniô do wiekù i nierôz dzecnô lëteratura je recytowónô przez młodzëznã – pòdsztrichiwelë jurorowie. Nie felëje téż klasyków, jak Remùsa, na chtërnégò sã zdecydowa Marta Lidzbarskô – laùreatka I placu w kategòwie wëżigimnazjalnëch. Klarëje Aleksandra Pilarskô, dobiwcka w spòdlëczno-gimnazjalny kategòrie. W recytacjach dało sã wëczëc tëch, co pò kaszëbskù gôdają na co dzéń. W kategòrie I-III nôlepszô sã òkôza Zofiô Tartas.

  Klëka Radia Kaszëbë, 26.04.2018

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑