Słuchaj Radia Kaszebe
  Historia

  Opublikowano 8 listopada, 2017 | przez Anna Cupa-Dziemińska

  Powstała książka o wojennej historii mieszkańców Dziemian

  Powstała książka o wojennej historii mieszkańców Dziemian i działających tam oddziałach partyzanckich w czasie II wojny światowej. Promowano ją wczoraj podczas odsłonięcia tablicy ku czci zamordowanego przez hitlerowców partyzanta Franciszka Skwierawskiego.

  – Jej wartością jest bogata szata graficzna, spisy nazwisk i prawda historyczna – ocenia recenzent książki prof. Bogdan Chrzanowski.

  Autorami dzieła „Konspiracja w gminie Dziemiany w latach 1939-1945” są profesor Andrzej Gąsiorowski i doktor Monika Tomkiewicz. Zebrali informacje o losach oddziałów partyzanckich Gryfa Pomorskiego i Armii Krajowej na tym terenie oraz mieszkańcach, którzy im pomagali. Jak mówili autorzy publikacji, prawie każda rodzina z gminy Dziemiany była w jakiś sposób związana z działalnością partyzancką. – Choć przez lata PRL nie można było o niej mówić głośno – przypomnieli wczoraj mieszkańcy Dziemian. Nakład książki o wojennej historii mieszkańców Dziemian to pół tysiąca egzemplarzy. Dostępna jest w Ośrodku Kultury w Dziemianach. Jej wydanie dofinansował gminny samorząd.

  Klëka Radia Kaszëbë, 08.11.2017 

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

  Tagi:
  Back to Top ↑