Słuchaj Radia Kaszebe
  Patronat

  Opublikowano 6 września, 2018 | przez Radio Kaszëbë

  Rajd Kaszubski 2018 | 26.08- 06.09

  Gmina Wendelstein od roku 2001 intensywnie i przyjaznych stosunkach współpracuje z partnerskimi gminami Saint-Junien (Francja) i Żukowo (Polska). Współpraca tych miast z ponad 150 wydarzeniami i spotkaniami, które miały miejsce od momentu podpisania partnerskiej umowy, świadczy o dynamicznym partnerstwie. Trójmiejskie partnerstwo między Wendelsteinem, Saint-Junien i Żukowem obchodziło latem 2016 roku swoje 15-lecie. Podczas tego jubileuszu odbył się tak zwany „Jumelage Radferntour” (szlak rowerowy) z Wendelstein do Saint-Junien. Ze względu na ogromną popularność tej wycieczki rowerowej, został zaplanowany w roku 2018 ponowny szlak rowerowy do polskich przyjaciół w Żukowie, oddalonych od Wendelstein o ponad 1000 kilometrów.

  • 12 etapów od 80 do 140 km
  • Eskort pojazdów, samochód transportowy z przyczepą rowerową
  • Urządzenia GPS
  • Zakwaterowanie w schroniskach młodzieżowych i hotelach
  • Jazda na rowerze – nośnik przyjaźni europejskiej, utrzymanie przyjaźni Niemiecko-Polskiej, porozumienie międzynarodowe
  • Promocja jazdy na rowerze
  • Łagodna turystyka
  • Trasa: Wendelstein – Żukowo (w załączeniu zdjęcie poglądowe)

  26.08 – Wendelstein GoBweinstein, Bayreuth – 101 km

  27.08 – Bayreuth, Schwarzenbach, Plauen – 96,6 km

  28.08 – Plauen, Waldenburg, Colditz – 119 km

  29.08 – Coldiz, Bad Liebeneerda, Drehna – 129 km

  30.08 – Drehna, Neuendorf, Bad Saarow – 87 km

  31.08 – Bad Saarow, Altkiez, Angermunde – 101 km

  01.09 – Angermunde, Gartz, Szczecin – 96,5 km

  02.09 – Szczecin, Żarnowo, Międzyzdroje – 97,3 km

  03.09 – Międzyzdroje, Niechorze, Kołobrzeg – 90,4 km

  04.09 – Kołobrzeg, Darłowo, Słupsk – 129 km

  05.09 – Słupsk, Łeba, Lębork – 90,4 km

  06.09 – Lębork, Gdańsk, Żukowo – 64,4 km

  Łącznie – 1201,6 km

  W następujących miastach przez ich przedstawicieli wręczony został kamień wielkości około 30×30 cm, jako prezent przeznaczony na zbudowanie instalacji w parku przy Ratuszu w Wendelstein: Szczecin, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustka, Lębork oraz Żukowo. Takie kamienie były również przekazywane podczas szlaku rowerowego do Saint-Junien we Francji w 2016 r. podczas 15-lecia partnerstwa.

  W ramach współpracy Województwa Pomorskiego z okręgiem Środkowa Frankonia w Niemczech, w sierpniu 1999 roku doszło do spotkania władz gminy Żukowo z burmistrzem Markt Wendelstein. W konsekwencji tej wizyty 25 września 1999 roku w Wendelstein, a 26 listopada 1999 r. w Żukowie obie gminy podpisały memorandum o partnerstwie, wyrażając w ten sposób gotowość do nawiązania stosunków partnerskich. Już na początku 2000 r. zostało podpisane porozumienie o partnerstwie.

  We wrześniu 2001 r. do porozumienia Żukowo – Markt Wendelstein dołączyła gmina Saint-Junien z Francji, tworząc tym samym pierwsze w Europie Trójporozumienie o partnerstwie. Współpraca między gminami Żukowo – Markt Wendelstein – Saint-Junien cały czas owocuje wymianą społeczno-kulturalną. Gminy te dążą do wspierania i wzajemnych kontaktów nie tylko w zakresie wymiany młodzieży, sportu, edukacji, kultury i turystyki, ale również gospodarki, technologii, straży pożarnej, służby zdrowia i opieki.

  W 1999 roku burmistrz niemieckiego miasta Markt Wendelstein przyjechał z wizytą do Gdańska, aby znaleźć gminę partnerską. Odwiedził m.in. Żukowo. Jak twierdzi: „Była to miłość od pierwszego wejrzenia”. Burmistrz Kelsch zaprosił do Wendelstein ówczesnego burmistrza Żukowa, pana Bogdana Łapę, aby mógł on poznać Wendelstein tak jak sam poznał Żukowo. Tam też podpisano memorandum o partnerstwie, a kilka miesięcy później samo porozumienie o partnerstwie, które ratyfikowała Rady Gmin. I wreszcie, kiedy znaleziono już trzecią gminę – z zamysłu francuską, z Limousin, ponieważ Województwo Pomorskie utrzymuje kontakty partnerskie właśnie z regionem Limousin oraz z okręgiem Środkowa Frankonia – 01.09.2001 w Żukowie w nowym gimnazjum zostało podpisane trójpartnerstwo pomiędzy gminami Żukowo – Markt Wendelstein – Saint-Junien.

  Współpraca jest najżywsza z gminą niemiecką i z gminą francuską. Przede wszystkim jest to wymiana młodzieży i sportowców. Uczestniczą w niej jednak także inne grupy i organizacje z gminy: Bazuny, w tym roku ma wyjechać chór. Planowane są także kontakty pomiędzy przedsiębiorcami. Kontakty nawiązały także szkoły z gminy Żukowo ze szkołami z Wendelstein.

  Współpraca pozwala mieszkańcom gminy Żukowa nawiązać kontakty z mieszkańcami z gmin partnerskich. Tworzą się przyjaźnie pomiędzy młodzieżą z tych gmin. Młodzież ma okazję spędzić ciekawie wakacje.

  Bardzo ważnym elementem partnerstwa jest dążenie do wzajemnego poznawania i rozumienia się, co nie zawsze jest łatwe, ze względu na różnice kulturowe pomiędzy naszymi krajami, ale także na różnorodne uprzedzenia.

  Istnieje wiele płaszczyzn dających możliwość aktywnego realizowania takiej współpracy: oświata, kultura, sport, działalność organizacji pozarządowych, a także bardzo rozległa płaszczyzna administracji samorządowej.

  Taka współpraca może odbywa się m.in. poprzez promocję, wspólne wydarzenia kulturalne i sportowe, wystawy, targi, wzajemną promocję walorów turystycznych, wymianę doświadczeń instytucji, organizowanie wymiany młodzieży i innych grup społecznych oraz wspólną realizację projektów unijnych w powyższych obszarach.

  W ramach współpracy partnerskiej odbyła się między innym: wymiana młodzieży pomiędzy gminami Wendelstein oraz Żukowo, wizyta w Żukowie strażaków z młodzieżowej sekcji z Wendelstein, wizyta drużyny piłki nożnej Old Boys z Żukowa w Wendelstein, kilkoro mieszkańców Wendelstein wzięło udział w Maratonie Rowerowym MTB w Żukowie, a we wrześniu przedstawiciele przedsiębiorców z Wendelstein odwiedziło kilka firm z gminy Żukowo (Rockfin, Auto Miras, Nadmorskie Centrum Medyczne, Makurat Invest, w celu zapoznania się z ich struktura i zakresem usług.W grudniu delegacja Gminy Żukowo uczestniczyła w Jarmarku Bożonarodzeniowym w Wendelstein, a delegacja z Wendelstein przyjechała na Jarmark do Żukowa. Co roku planowane są wspólne przedsięwzięcia, w które angażowany jest nie tylko samorząd, ale i mieszkańcy oraz młodzież z gmin partnerskich.

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Z nami wiesz, co słychać! Na Nordzie i południu Kaszub. Podziel się ze słuchaczami, co słychać u Ciebie. Prześlij wiadomość, zdjęcie lub film - redakcja@radiokaszebe.pl  Back to Top ↑