Słuchaj Radia Kaszebe
  Kaszëbë

  Opublikowano 8 lutego, 2018 | przez Sylwia Bartosik

  Świętujemy Tłusty Czwartek

  Dziś najsłodsze święto w roku, nie liczymy więc kalorii – w czym pomożemy dziś naszym słuchaczom w Kościerzynie, Kartuzach, Gdyni, Wejherowie i Pucku.

  W Tłusty Czwartek podobno trzeba zjeść pączka, że się nam się wiodło przez cały rok. Zapusty świętujemy kilka dni wcześniej niż kiedyś na Kaszubach bywało. Pùrclami objadano się kiedyś w ostatnie trzy dni karnawału – mówi Maria Birr z KGW „Kaszubianki” z Kamienicy Szlacheckiej. Kaszubskie pùrcle od prawie dekady są na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez ministerstwo rolnictwa. Słodkie, świeżutkie, pyszne pączki ma dla was jak co roku Radio Kaszebe. Agnieszka i Dominik tradycyjnie objadą Kaszuby. Trasa także jest tradycyjna – o ósmej rano Kościerzyna, potem Kartuzy, Gdynia, Wejherowo i Puck.


  Kościerzyna była dziś pierwszym naszym przystankiem naszej „Akcji Pączek”.

  Purcle rozdają dziś jak co roku Agnieszka z Dominikiem. Tradycyjnie też kilkanaście minut wystarczyło by rozdać część słodkiego ładunku. Nasza wesoła ekipa jedzie teraz by spotkać się z mieszkańcami Kartuz, szukajcie ich przed 10:00 na rynku. Następny przystanek to Infobox w Gdyni, a potem rynki w Wejherowie i Pucku.


  W Tłusty Czwartek pączek jest królem – a w Wejherowie i Gdańsku są nawet Super Pączki, które pomagają dzieciom.

  Po raz szósty 5 procent ze sprzedaży purcli w to najsłodsze ze świąt cukiernia Wenta przeznaczy na działania na rzecz najmłodszych wejherowian. Tym razem wsparcie otrzyma Fundacja Wspierania „Razem po sukces” na prowadzenie świeżo otwartego klubu integracyjnego – dla dzieci zdrowych i z niepełnosprawnościami. – Mimo oczywistych ograniczeń wsparcie dla tej akcji rośnie z roku na rok – mówiła na naszej antenie Elżbieta Wenta. Akcja „Super Pączki pomagają dzieciom” obejmuje trzy cukiernie „Wenta”: w Wejherowie na rynku, Gdańsku-Zaspie przy Żwirki i Wigury oraz w Gdańsku Głównym przy Złotej Bramie. W ubiegłym roku sprzedały 15 tysięcy pączków.

  Pączki można też otrzymać dziś bez płacenia – od Radia Kaszebe. 200 purcli Agnieszka i Dominik w mgnieniu oka rozdali w Kościerzynie, teraz są już w Kartuzach – szukajcie ich na rynku. Na ich trasie będą dziś także: w południe Infobox w Gdyni, a potem Wejherowo i Puck.


  Pączki od Radia Kaszebe smakują najlepiej – nie dlatego że bezpłatne, ale że Agnieszka Łukasik z gracją pakuje purcle i z uśmiechem wręcza.

  Towarzyszy jej Dominik Lewicki, który znajduje czas by porozmawiać z częstowanymi słuchaczami. Posłuchajmy jak nasza purclowa akcja przebiegała w Kartuzach. Agnieszka z Dominikiem byli już w Kościerzynie i Kartuzach, za godzinę będzie ich można spotkać w Gdyni przy Infoboksie. Około 13:00 będą w Wejherowie, a godzinę później w Pucku.


  Dzień Purcla w Radiu Kaszebe – nasza objazdowa akcja pączkowa – minęła już półmetek.

  Aga i Dominik dotarli ze słodkim poczęstunkiem do Gdyni. Przy ich samochodzie błyskawicznie ustawiła się kolejka. Teraz nasz radiowy pączkowóz jest w Wejherowie. Za godzinę ostatni przystanek na rynku w Pucku.

  Klëka Radia Kaszëbë, 08.02.2018

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole  Back to Top ↑