Słuchaj Radia Kaszebe
  Dziecko Dwujęzyczne

  Opublikowano 3 marca, 2015 | przez Anna Cupa-Dziemińska

  Rok Dziecka Dwujęzycznego. Ważne projekty promocyjne

  „Małe jest piękne”, „Wakacje z językiem”, Knégòbùs i „Poznaj lepiej gwiazdora” to cztery sztandarowe projekty, które w tym roku na Kaszubach będą promowały dwujęzyczne wychowanie. Inicjatorem działań jest stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota, która obecny rok ogłosiła Rokiem Dziecka Dwujęzycznego.

  Ma on propagować ideę mówienia do dzieci od urodzenia po kaszubsku. Jak przekonują już od dawna naukowcy – dzięki temu dziecko znając jednocześnie minimum dwa języki, czyli najczęściej u nas polski i kaszubski, lepiej rozwija się intelektualnie i emocjonalnie.

  Podobny model stosuje mniejszość baskijska w Hiszpanii, z którą stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota organizuje projekt pt. „Małe jest piękne”. W jego ramach uczniowie z Kraju Basków i z Kaszub wymieniają się wiedzą o swoich narodach, kulturze i języku, organizowane będą także wymiany młodzieży i nauczycieli.

  – Ciekawą ofertą dla rodziców będą „Wakacje z językiem kaszubskim”, czyli kolonie dla dzieci mówiących po kaszubsku – opowiada sekretarz stowarzyszenia Karol Rhode.

  Kolejnym projektem będzie znany już na Kaszubach „Knégòbùs” czyli mobilna biblioteka na kołach, która w ubiegłym roku odwiedziła kilkadziesiąt szkół na Kaszubach, a teraz pojawi się na jarmarkach i festynach kaszubskich z informacją o tym, jak wychowywać w dwujęzyczności.

  Osoby zainteresowane udziałem w koloniach „Wakacje z językiem kaszubskim” mogą już zgłaszać się do stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota. Czwartym projektem organizowanym w ramach Roku Dziecka Dwujęzycznego będzie promowanie kaszubskich tradycji wypieranych przez amerykańskie trendy pod hasłem „Poznaj lepiej Gwiazdora”. O szczegółach porozmawiamy z Karolem Rhode po godzinie 15 w audycji Na widniku Kaszëbë.

  Klëka Radia Kaszëbë, 03.03.2015

  Udostępnij: Share on Facebook45Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

  Tagi: ,
  Back to Top ↑