Słuchaj Radia Kaszebe
  Historia

  Opublikowano 23 czerwca, 2017 | przez Marcin Szczepański

  To już 30 lat odkąd w Nadolu udostępniono Gburską Zagrodę

  Od 30 lat jest zabytkową enklawą kaszubskiej architektury w morzu współczesnych zabudowań – dziś przypada okrągły jubileusz utworzenia skansenu z 19. wieczną Zagrodą Gburską w Nadolu w gminie Gniewino. Otwarto ją z inicjatywy naukowców Uniwersytetu Gdańskiego i dyrekcji elektrowni w Żarnowcu.

  – Uprzemysłowienie regionu oraz intensywna rozbudowa bazy mieszkaniowej doprowadziła do niemal całkowitego zaniku zabytkowej architektury kaszubskiej – mówi Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej którego oddziałem jest skansen w Nadolu.

  Dziś w zagrodzie jest m.in. chata, w której koncentrowało się życie trzypokoleniowej rodziny, wielofunkcyjna obora i wozownia, a niedawno kompleks wzbogacił się o zrekonstruowaną chatę rybacką, remizę i scenę. – To bardzo ważny obiekt ze względów promocyjnych i edukacyjnych – podkreśla wójt gminy Gniewino Zbigniew Walczak. Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu jest miejscem wielu gminnych wydarzeń, ogromną popularnością cieszy się m.in. doroczny Festyn Folklorystyczny Krancbal. Wczoraj skansen odwiedzili uczestnicy Walnego Zgromadzenia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, którzy przyjechali do Gniewina na konferencję naukową poświęconą Florianowi Ceynowie.

  Klëka Radia Kaszëbë, 23.06.2017 | Foto: Radosław Kamiński

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

  Tagi: ,
  Back to Top ↑