Jak pomóc uchodźcom w swojej okolicy?

Dziennikarz , 28 lutego 2022

Masz wątpliwości? Wysłuchaj osobistych historii w krótkich dźwiękach TUTAJ.

Efektywna pomoc powinna być zaplanowana. Na poniższej liście znajdziesz telefony i linki do instytucji, które koordynują zbiórki i akcje w Twojej okolicy.

Poradnik dla osób, które przyjęły pod swój dach uchodźców wojennych: KLIKNIJ

Jeśli wiesz o zbiórce czy akcji, którą moglibyśmy dodać do poniższej listy, napisz na j.jablonski@radiokaszebe.pl

Trójmiasto:

Lista zbiórek w Trójmieście na interaktywnej mapie Google.

Gdańsk:

Ukraina – Gdańsk Pomaga

  • Gdzie jest prowadzona główna zbiórka pieniędzy?
  • Gdzie są prowadzone zbiórki darów rzeczowych, ubrań, żywności, leków itp.?
  • Gdzie mieści się punkt informacyjny zorganizowany przez Miasto Gdańsk i co można tam załatwić?
  • Gdzie mieści się główny magazyn i co można tam przynieść?
  • Gdzie mieści się punkt pomocy dla większych grup?
  • Jakie dary należy przynosić i jak je przygotować?
  • Gdzie mieści się punkt koordynacyjny zorganizowany przez Wojewodę Pomorskiego?

Gdynia:

Informacje zebrane są w specjalnej sekcji na stronie internetowej: Gdynia.pl
Zbiórki organizują organizacje pozarządowe:
GCOP – Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych

Małe Trójmiasto:

Rumia:

Miejski Dom Kultury w Rumi wspiera uchodźców z Ukrainy, zapraszając ich pociechy do świetlicy. Jednostka przygotowała ofertę zajęć dla dzieci szkolnych w wieku 6-12 lat.

Świetlica funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00.

Zapisy telefoniczne pod numerem: 58 671 07 37.

Więcej informacji, w tym wniosek o nadanie numeru PESEL, znajdziesz na rumia.pl

Przedsiębiorstwa i organizacje, które chciałyby przekazać większe ilości wymienionych artykułów, mogą kontaktować się telefonicznie (503 890 135) lub mailowo (pomocdlaukrainy@rumia.eu) z koordynatorem akcji.
Przebywający na terenie Rumi obywatele Ukrainy, którzy potrzebują wsparcia rzeczowego, bądź mieszkańcy, którzy im pomagają, mogą kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej (ul. Ślusarska 2, tel. 58 671 05 56) lub Klubem Integracji Społecznej (ul. Sabata 3, tel. 58 736 10 9058 736 10 91).

Reda:

Bieżące informacje o zbiórkach i wolontariacie: miasto.reda.pl

Wejherowo:

Grupa, która koordynuje pomoc w serwisie Facebook:
Widzialna Ręka Wejherowo Reda Rumia

 Wszystkie osoby prywatne, organizacje pozarządowe oraz firmy, które chciałyby wesprzeć uchodźców, mogą zgłaszać chęć pomocy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 58 572 94 40. 

Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy zgłoś swoją ofertę pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy (lista teleadresowa urzędów https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu) lub poprzez formularz on-line na stronie https://www.praca.gov.pl. 

● W Wejherowie informacji w zakresie pomocy uchodźcom udziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który wspólnie z  Pomorską Grupą Poszukiwawczo – Ratowniczą GRYF w Wejherowie, organizuje zbiórkę. Wszystkie rzeczy, ale wyłącznie nowe, można przynosić do punktu, który znajduje się przy ul. Sikorskiego 42 w Wejherowie (czynny codziennie, także w weekend od 8 do 16) oraz przy Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 ul. Obrońców Wybrzeża 1 (czynny codziennie od 8 do 16). Punkt zbiórki uruchomiła także Ochotnicza Straż Pożarna przy ul. 3 Maja (zbiórka w środę w godz. 17-20).

● W wejherowskim MOPS jest zapewniona pomoc w zakresie wsparcia językowego dla mieszkańców Ukrainy oraz wsparcie psychologa 58 677 79 60. MOPS uruchomił także specjalny numer telefonu  tel. 798 552 795 dla osób, które chcą pomóc uchodźcom oraz dla mieszkających w Wejherowie Ukraińców, którzy chcą sprowadzić tu swoją rodzinę. 

Powiat Pucki:

Władysławowo:

Zbiórka darów dla obywateli Ukrainy prowadzona jest w Urzędzie Miejskim we Władysławowie oraz w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych we Władysławowie Jastrzębiej Górze, Chłapowie i Karwi.

Zbiórka pieniężna dla obywateli Ukrainy: władysławowo.pl

Bardzo prosimy wszystkie osoby, które już przyjęły uchodźców pod swój dach o kontakt z Urzędem Miejskim we Władysławowie tel. 794-297-183 lub email: sekretarz@wladyslawowo.pl w celu przekazania informacji o ilości osób przyjętych, adresu pod którym przebywają oraz informacji o najpilniejszych potrzebach rodziny, której zaoferowali swą pomoc.

Puck:

Często aktualizowany profil miasta w serwisie Facebook:
Miasto Puck
Grupa pomocowa dla mieszkańców powiatu puckiego:
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Chętni do udzielenia pomocy proszeni są o kontakt z Urzędem Miasta:

– tel. 58 673 05 00

– e-mail:  oc@miasto.puckplsekretariat@miastopuck.pl

W przypadku wyrażenia chęci udzielenia wsparcia prosimy o  podanie formy udzielenia pomocy np. możliwość zakwaterowania 3 osób (dorosłe osoby, dzieci), rola tłumacza czy psychologa, pomoc rzeczowa i inne formy wsparcia.

PROŚBA DO MIESZKAŃCÓW PUCKA, KTÓRZY PRZYJĘLI OBYWATELI Z UKRAINY:
Zwracamy się z prośbą do mieszkańców Pucka, którzy zareagowali na pilne potrzeby i zaoferowali już pomoc obywatelom uciekającym z Ukrainy – udzielając im schronienia – o kontakt z Urzędem Miasta Puck celem podania niezbędnych informacji, ułatwiających dalsze wsparcie: – o ilości osób, którym udzielono pomocy, – aktualnym adresie przebywania, – danych kontaktowych do udzielającego pomocy.Kontakt UM Puck: e-mail: oc@miastopuck.pl

Powiat Lęborski:

Informacje o pomocy medycznej, zbiórkach: powiat-lebork.com

Lębork:

Powiat Lęborski za pośrednictwem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lęborku informuje, że uruchomił bezpłatne wsparcie psychologiczno-pedagogiczne uchodźcom z Ukrainy – dzieciom, uczniom oraz ich rodzinom w sytuacjach kryzysowych

Telefon kontaktowy do Poradni (59) 8621834, e-mail: ppplebork@poczta.onet.pl lub osobiście w sekretariacie PPP (ul. Okrzei 15).

Punkt zbiórki:

Stacja Kultura, ul. Dworcowa 8a (przy dworcu PKP), od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-17.00.

Wiecej informacji na lebork.pl

Łeba:

Aktualne informacje o zbiórkach i nie tylko: leba.eu

Powiat Bytowski:

Bytów:

  • Zbiórka rzeczy będzie prowadzona nie na ul. Młyńskiej 8 w Bytowie, bo tam już zabrakło miejsca, tylko w sali gimnastycznej dawnego MOSiR przy basenie na ul. Mickiewicza.
  • Zgłoszenia gotowości udzielenia schronienia należy dokonać do Urzędu Miejskiego w Bytowie, pod numerem telefonu pani Alicji Grzelak 59 821 55 08, w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Bytowie (pon. 8-16, wt.-pt. 7-15).
  • W nagłych przypadkach, uchodźcy mogą być do czasu wskazania dla nich docelowego miejsca schronienia, zakwaterowani w hotelu MOSiR przy ulicy Mickiewicza. Całodobowy telefon kontaktowy: 725 128 755.
  • Pomoc medyczna dla uchodźców jest całodobowo świadczona przez lekarzy mówiących w języku ukraińskim – telefon do kontaktu: 731 997 371.
  • Zbiórka pieniędzy: Fundacja Rozwoju Lokalnego Parasol – 37 1240 3783 1111 0010 6868 7800, tytuł: Darowizna Bytów Ukrainie, lub tytuł: Darowizna – Karetka na Ukrainę. Można także przekazać 1% podatku.
  • Dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego (7-18lat) będą przyjmowani do publicznych szkół oraz obejmowani opieką i nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Więcej informacji wkróce.

Aktualne informacje z Bytowa: bytow.com.pl

Powiat Kościerski:

Kościerzyna:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie prosi o kontakt osoby, które mogą tłumaczyć z ukraińskiego. Potrzebna pomoc przy pierwszym kontakcie z uchodźcami. Szczegóły MOPS Kościerzyna

INFOLINIA DLA UCHODŹCÓW ORAZ MIESZKAŃCÓW: 577-088-503

– Zbiórki na terenie miasta są prowadzone przez:
Fundację „IN MUNDO” – tel. 692 141 285, ul. Tatarkiewicza 11, Kościerzyna (można też zostawić rzeczy w pizzerii „do pieca”) wraz z Szkołą Podstawową nr 4 w Kościerzynie tel. 58 686-34-32;

– Jeżeli Chcesz pomóc przyjmując pod swój dach uchodźców prosimy o przekazanie tej informacji do koordynatora na terenie gminy tel.: 725-33-20-20, w celu spełnienia obowiązku przekazania informacji Wojewodzie Pomorskiemu.

– Zamieszczamy formularz na stronie MOPS link-https://mops.koscierzyna.gda.pl/asp/start,0 dla osób już przebywających na terenie miasta. Wszystkie osoby, które znalazły schronienie w Kościerzynie prosimy o wypełnienie druku i przesłanie go na e-mail mops@koscierzyna.gda.pl lub dostarczenie osobiste do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie ul. Brzechwy 5.

Od kilku dni w Skorzewie przebywa grupa ukraińskich uchodźców. Staramy się wspierać ich we wszystkich możliwych zakresach, a obecnie najbardziej potrzebują nauczyć się podstaw języka polskiego. Dlatego też poszukujemy chętnych wolontariuszy, najlepiej nauczycieli języka polskiego, którzy chcieliby poświęcić swój czas i zorganizować w Skorzewie lekcje języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy.

Osoby chętne do pomocy prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 601 774 955.

Powiat Kartuski:

Kartuzy:

Wolontariusze, którzy koordynują działania przez Facebook:
Wolontariat Warto

Na terenie Gminy Kartuzy przebywa już kilkanaście rodzin, które opuściły w ostatnich dniach teren Ukrainy. Punktem zbiórek darów rzeczowych są wszystkie szkoły na terenie gminy Kartuzy, których organem prowadzącym jest Gmina. W tym momencie prosimy o nieprzekazywanie darów rzeczowych dla uchodźców do szkół. Za pośrednictwem sekretariatu szkoły lub Urzędu Miejskiego w Kartuzach prosimy teraz o ZADEKLAROWANIE zakresu pomocy. Należy dzwonić do sekretariatu szkoły lub Zarządzania Kryzysowego UM Kartuzy, tel. 506 651 126.

Burmistrz Kartuz zwraca się do lokalnych przedsiębiorców z prośbą o zgłaszanie chęci pomocy obywatelom Ukrainy w formie zatrudnienia: Urząd Miejski w Kartuzach, Zarządzanie Kryzysowe, 506 651 126.

Jak pomóc walczącym na Ukrainie? Prosimy o przekazywanie do szkół, które są miejscami zbiórek, wyłącznie sprzętu związanego z ratowaniem życia – mogą to być apteczki, opatrunki, inne tego typu przedmioty. Jak najszybciej to możliwe rzeczy te zostaną za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Kartuzach dostarczone do kontyngentu pomocowego dla Ukrainy.

Zgłoś chęć pomocy w formie zakwaterowania uchodźców: Urząd Miejski w Kartuzach, Zarządzanie Kryzysowe, tel. 506 651 126.Jeśli już przyjąłeś uchodźców, zgłoś ten fakt do Urzędu Miejskiego w Kartuzach, abyśmy mogli objąć ich niezbędną pomocą: Zarządzanie Kryzysowe, tel. 506 651 126.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *



The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: