Słuchaj Radia Kaszebe
  Gdiniô

  Opublikowano 24 lipca, 2018 | przez Sylwia Bartosik

  W Gdyni przypominają o obowiązku uiszczenia opłaty retencyjnej

  W Gdyni przypominają o obowiązku uiszczenia opłaty retencyjnej. Obowiązuje ona na dużych działkach, które nie są w zasięgu systemu kanalizacji. Obowiązek jej pobierania narzuciła samorządom nowa ustawa „Prawo wodne” obowiązująca od początku tego roku.

  Pieniądze „za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej” gminy odprowadzają do nowej rządowej instytucji – Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. To tam trafia 90 procent przychodu z opłat, w samorządowych budżetach zostaje 10 procent pobranej kwoty. W dużym uproszczeniu tzw. opłata retencyjna dotyczy działek zabudowanych w ponad 70 procentach lub w takich proporcjach wyłączających tzw. powierzchnię biologicznie czynną, gdy w okolicy jednocześnie brakuje systemu kanalizacji. Do tego dochodzi warunek powierzchni przekraczającej 3,5 tysiąca metrów kwadratowych. Roczną opłatę nalicza się za metr kwadratowy. Stawkę zgodnie z wartościami określonymi w ustawie ustala wójt, burmistrz bądź prezydent miasta.

  Na terenie Gdyni do opłaty retencyjnej wstępnie zakwalifikowano 94 działki. Zarząd Dróg i Zieleni prosi właścicieli tych nieruchomości o wypełnienie odpowiedniego formularza. Można go pobrać z jego strony internetowej.

  Klëka Radia Kaszëbë, 24.07.2018 | Foto: gdynia.pl

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

  Tagi:


  O zespole  Back to Top ↑