Słuchaj Radia Kaszebe
  Imprezy

  Opublikowano 26 czerwca, 2017 | przez Adóm Hébel

  W klimatach postapokaliptycznych ścięto kanię w Dębkach

  Rybaczówka w Dębkach w piątek stała się miejscem pradawnego kaszubskiego rytuału ścięcia Kani – ptaka odpowiedzialnego za całe zło, jakie szerzy się na Ziemi.

  – To nie żadna prowokacja, po prostu chcieliśmy wykorzystać zainteresowanie tym tematem, które obserwujemy dzięki takiej twórczości jak literacka seria Metro 2033 – mówiła Aleksandra Pitra, inicjatorka wydarzenia.

  Aktorzy z teatru Zymk odgrywali jednak tradycyjne postaci w nietradycyjnej konwencji – ubrani w kombinezony chroniące przed napromieniowaniem postawili przed sobą zadanie naprawienia zniszczonego w wyniku wojny świata, w czym miały pomóc obrzędowe rytuały. Zaskoczeniem było to, że podczas Ścinania Kani… nie ścięto jej. Organizatorami wydarzenia byli Fundacja Sedlaka, Krokowskie Centrum Kultury oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Przy plaży w Dębkach wystąpili aktorzy teatru Zymk, chór Lutnia, na klarnecie zagrał Jakub Klemensiewicz, a w klimat wojenny zebranych wprowadziła grupa Airsofterów Ten’th Shadows.

  Klëka Radia Kaszëbë, 26.06.2017 |Foto: Młodi Kaszebi

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

  Tagi:


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑