Słuchaj Radia Kaszebe
  Kaszëbë

  Opublikowano 25 maja, 2017 | przez Pioter Szëca

  Żeglarski Puchar Kaszub na jeziorach i Zatoce Puckiej

  Żeglarsczi Pùchôr Kaszëb wiedno wikszi. Latos gò zòrganizëje 6 gminów. Òkróm jezorów regatë mdą téż w pùcczim wikù. Pierszą edicjã trzë lata nazôd òrganizowałë Kartuzë, Stãżëca, Somònino i Chmielno. Terô dołączą do nich Serakòjce i Kòsôkòwò. Planowónëch je téż szesc dwadniowëch sztartów. Pierszi ju za dwie niedzele w Mechelinkach. – To mdze debiut żeglarsczégò Pùcharu Kaszëb na wòdach Pùcczégò Wikù – gôdô Mirosłôw Pikùła, przédnik stowôrë Port Mechelinki. – Dołączenié nowëch partnérów swiôdczi ò wiedno wikszi randze regatów – taksëje Hana Kajeta z UKŻ Lamélka Kartuzë. Łoni w regatach sztartowało strzédno wicy jak 130 miónkarzów. W lëpińcu żeglarzowie mdą sã miónkòwac w Gòwidlënie i Chmielnie, w zélnikù w Òstrzëcach i Stãżëcë ë w séwnikù na Złoti Górze.

  W tym roku zorganizuje go 6 gmin. Oprócz jezior regaty odbędą się także na Zatoce Puckiej. Pierwszą edycję trzy lata temu organizowały Kartuzy, Stężyca, Somonino i Chmielno.

  – Będzie to debiut Żeglarskiego Pucharu Kaszub na wodach zatoki puckiej – mówi Mirosław Pikuła, prezes Stowarzyszenia Port Mechelinki.

  Teraz dołączą do nich Sierakowice i Kosakowo. Planowanych jest sześć dwudniowych startów. Pierwszy już za dwa tygodnie w Mechelinkach. Przyłączenie się nowych partnerów świadczy o rosnącej randze regat – ocenia Hanna Kajeta z UKŻ Lamelka Kartuzy. W ubiegłym roku w regatach startowało średnio ponad 130 zawodników. W lipcu żeglarze będą się ścigać w Gowidlinie i Chmielnie, w sierpniu w Ostrzycach i Stężycy oraz we wrześniu na Złotej Górze.

  Klëka Radia Kaszëbë, 25.05.2017

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole  Back to Top ↑