Słuchaj Radia Kaszebe
  Pòmòrzé

  Opublikowano 2 listopada, 2017 | przez Sylwia Bartosik

  Znamy wyniku konkursu Piękna Wieś Pomorska 2017

  Gmina Wróblewo i zagroda państwa Hamernik z gminy Brusy zwycięzcami konkursu Piękna Wieś Pomorska 2017.

  W etapie wojewódzkim rywalizowało 13 wsi oraz zagród. W ocenie oprócz estetyki ważna była też dbałość o ekologię, pielęgnowanie tradycji oraz integrowanie lokalnej społeczności. Wynikom przyjrzał się Piotr Szyca, który odwiedził także jedną z nagrodzonych zagród – w Kożyczkowie w gminie Chmielno.


  Wróblewo w gminie Suchy Dąb to w tym roku najpiękniejsza wieś na Pomorzu. Laur za najpiękniejszą zagrodę otrzymali państwo Hamernik z gminy Brusy. Wyniki ogłoszono na gali w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

  Konkurs „Piękna Wieś Pomorska” organizowany jest już prawie ćwierć wieku, ma integrować mieszkańców i motywować ich o dbanie o najbliższą i wspólną przestrzeń. Przy ocenie wsi oceniane były aspekty krajobrazowe i ekologiczne oraz działania integrujące lokalną społeczność i pielęgnowanie tradycji. Najlepiej w tym roku wypadło Wróblewo w gminie Suchy Dąb. Na drugim miejscu był Mały Bukowiec w gminie Zblewo, a na trzecim Lubiszewo w gminie Nowy Dwór Gdański. Poziom konkursu był tak wysoki, że komisja przyznała również trzy wyróżnienia. Otrzymały je Węsiory w gminie Sulęczyno, Świetlino w gminie Łęczyce oraz Brzeźno Szlacheckie w gminie Lipnica.

  Najpiękniejsza Pomorska Zagroda to zabudowania Katarzyny i Henryka Hamernik z miejscowości Leśno-Wybudowanie w gminie Brusy. Drugie miejsce zajęła zagroda Anny i Jerzego Król z Kożyczkowa w gminie Chmielno a trzecie Kamili i Piotra Sokołowskich z Jabłowa w gminie Starogard Gdański. Nagroda dla najpiękniejszej wsi to 30 tysięcy złotych, a dla właścicieli zagrody 5 tys zł.

  Klëka Radia Kaszëbë, 02.11.2017 | Foto: Karolina Misztal/Dziennik Bałtycki

   

  PlayPlay
  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole  Back to Top ↑