Słuchaj Radia Kaszebe
  Patronat

  Opublikowano 23 stycznia, 2017 | przez Radio Kaszëbë

  97. rocznica wkroczenia Wojsk Polskich do Kościerzyny – 29 stycznia

  koscierzyna wojska polskieW niedzielę 29 stycznia obchodzić będziemy 97. rocznicę wkroczenia Wojsk Polskich do Kościerzyny w 1920 r.

  Tegoroczne obchody uświetni m.in. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego wystawiona przez 16 Batalion Dowodzenia Ziemi Elbląskiej 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu oraz Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych w Elblągu. Jak co roku nie zabraknie również Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, przedstawicieli Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej oraz kościerskich stowarzyszeń i organizacji. Po raz pierwszy swoją działalność zaprezentują również członkowie Klubu Strzelecko-Kolekcjonerskiego „Skorpion” oraz Centrum Szkoleń Strzelecko-Taktycznych „Skorpion”.

  Uroczystości w Kościerzynie rozpoczną się o godz. 12.30 uroczystą Mszą Święta z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. Świętej Trójcy. Następnie od godz. 13.50 rozpocznie się przemarsz orkiestry, kompani reprezentacyjnej oraz szwoleżerów ulicami 31 stycznia 1920 r., 8 Marca, Rondem Marszałka Józefa Piłsudskiego, Długą, by około godz. 14.00 wejść na kościerski rynek. Na rynku po odśpiewaniu Hymnu Państwowego przy akompaniamencie orkiestry rozpocznie się cześć oficjalna. Zakończy ją złożenie kwiatów w miejscach pamięci. Na rynku, jak co roku będzie można skosztować wojskowej grochówki, wziąć udział w Mini Rajdzie Kaszubskim zorganizowanym przez harcerzy z Hufca ZHP Kościerzyna oraz podziwiać pokazy szwoleżerów. Serdecznie zapraszamy.

  WIELKI KLINCZ
  10.30 Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Świętej Rodziny w Wielkim Klinczu
  11.30 Przywitanie II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich przy kościele pw. Świętej Rodziny w Wielkim Klinczu
  11.45 Uroczysty korowód pod Salę Wiejską w Wielkim Klinczu
  12.00 Wręczenie pamiątkowych odznaczeń przez Zarząd Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej
  12.10 Pokazy szwoleżerów
  12.30 Rozpoczęcie „VII Rajdu Patriotycznego”

  KOŚCIERZYNA
  12.30 Uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin
  13.50 Uroczysty wjazd II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Orkiestry Wojskowej i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego (ul. 31 stycznia 1920 r., 8 Marca, Rondo Marszałka Józefa Piłsudskiego, Długa, Rynek)
  14.00 UROCZYSTOŚCI NA RYNKU
  14.05 Wręczenie pamiątkowych odznaczeń przez Zarząd Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej
  14.20 Pamiątkowe zdjęcie
  14.25 Koncert Orkiestry Wojska Polskiego i pokazy szwoleżerów
  Złożenie kwiatów przez delegacje w miejscach pamięci
  Rozpoczęcie „VIII Mini Rajdu Kaszubskiego”

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Z nami wiesz, co słychać! Na Nordzie i południu Kaszub. Podziel się ze słuchaczami, co słychać u Ciebie. Prześlij wiadomość, zdjęcie lub film - redakcja@radiokaszebe.pl  Back to Top ↑