Słuchaj Radia Kaszebe
  Pòmòrzé

  Opublikowano 9 stycznia, 2017 | przez Marcin Szczepański

  Coraz więcej osób uchyla się od obowiązkowych szczepień ochronnych

  Samorząd województwa pomorskiego zaniepokojony rosnącą liczbą osób uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych.

  – Tymczasem to właśnie dzięki szczepieniom dzisiaj nie borykamy się z chorobami, które niegdyś dziesiątkowały populacje, jak np. polio, odra czy ospa prawdziwa – wylicza pomorski marszałek Mieczysław Struk.

  Zaniepokojenie to władze województwa wyraziły pod koniec roku w związku z doniesieniami medialnymi o rosnącym w siłę ruchu antyszczepionkowym. Danych za rok 2016 jeszcze nie ma, ale w 2015 roku w województwie pomorskim zanotowano prawie 1700 przypadków dzieci i młodzieży do 19 lat, które nie otrzymały obowiązkowych szczepień. Najgorzej wypada na tym tle Trójmiasto – liczba niezaszczepionych sięga niemal tysiąca. Ponad setkę takich przypadków zanotowano w Kartuzach, Wejherowie i Tczewie.

  Za unikanie szczepień obowiązkowych grozi grzywna do pięciu tysięcy złotych. Mimo to, według Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w ciągu ostatniej dekady liczba niezaszczepionych dzieci wzrosła o ponad 10 tysięcy.

  Klëka Radia Kaszëbë, 09.01.2017

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone
  Back to Top ↑