Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 9 stycznia, 2017 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2017.01.09 (csb)

  • W niedzelã ùmarł Frãc Òkùń – diôbelsczi skrzipk i wielelatny czerownik karna Levino z Lébòrga.
  • Dlô Wejrowa to béł rozspiéwóny wikeńd. Kòlãdowac to mógł w jaż trzech placach.
  • Chcemë przekazac znak miru – gôdają òrganizatorowie charitatiwnégò kòńcertu we Wejrowie.

   


  PÒNIEDZÔŁK, 9 stëcznika

  • Smùtné wiadło z Lãbòrga – nie żëje Frãc Òkùń – czerownik karna Levino òdeszedł ò 2:15 w nocë w niedzelã.

  Jakno kùlturalny dzejôrz i jinstrumeńtalista béł zrzeszony z karnã Levino dze doprowadzył do wëdaniégò czile platków a téż wespółrobił z chùrã Lutniô przë Kaszëbsczi Mszë na chùr i diôbelsczé skrzëpice. W jinternece, òsoblëwie na profilu miesãcznika Pòmeraniô na Facebookù pòjôwiają sã spòminczi lëdzy jaczi mielë z nim wespółrobioné. Pamiãtają gò jakno energicznégò, robòcégò i wiesołégò człowieka, chteren wiedno “do òdjimków stôwôł z bòkù”. Mszô w jintencje ùmarłégò mdze sanktuarium sw. Jakóba w Lãbòrgù we wtórk ò 9 reno. Pół gòdzënë rëchli zacznie sã różeńc. Pògrzéb mdze w Lesniewie w strzodã ò 11. Dzéń rëchli w lesniewsczi kaplëcë ò pół sódmi sã zacznie Pùstô noc.

  • Wejrowskô edicjô Òrszakù Trzech Królów, wëstãp ùczniaków mùzyczny szkòłë, czë kòńcert Jizabelë Kopeć – to bëłë bédënczi na kòlãdowanié we Wejrowie na 6 stëcznika.

  Jaczi repertuar wëbiérają spiéwacë i jaczé je zajinteresowanié gòdowima frantówkama to sprawdzył Adóm Hébel.

  • Chcemë przekazac znak miru – gôdają òrganizatorowie charitatiwnégò kòńcertu we Wejrowie.

  W tamtészi parafie Christusa Króla môlowi Caritas wiedno tipùje te dzecë jaczé nôbarżi brëkùją finansowi pòmòcë przez swòjã materialną, familijną i zdrowòtną sytuacjã. Pòmòc mòże kòżdi chto w dniu wëdarzeniégò pò mszë wrzucy dëtczi do biksë i òstónie na kòńcerce w jaczim wëstãpiwają môlowi artiscë. W projecht angażëją sã midzë jinyma spòrtowcowie jaczi òd pôrã lat dôwają na licytacje przedmiotë zrzeszoné z jich dzejalnoscą. Latos òrganizatorowie chcą téż pòdzãkòwac tima chtërny pòkazywają dobré sërce na kòńcerce. Razã z tima dobrzińcama më twòrzimë szpecjalną pastorałkã – gôdô Jack Drewa. Kòńcert mdze 29 stëcznika w kòscele Christusa Króla we Wejrowie pò kòżdi mszë, a wiôldżi finał mdze ò pół ósmi wieczór.

  Radio Kaszëbë, 11:55

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑