Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 20 lutego, 2017 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2017.02.20 (csb)

  • Efektowno i efektiwno minãłë artistno-gazétné warkòwnie dlô młodëch w Lëzënie.
  • Drëdżi rôz Kaszëbskò-Pòmòrsczé Zrzeszenié i Stowôra Trefl Pòmòrzé òrganizëją – plasticzny kònkùrs „Aktiwné Kaszëbë”.
  • Edukacjô jakno włączenié do ùczãstnictwa w kùlturze – taczé zdrzenié na ùczbë kaszëbsczégò mdze przedstawioné na kònferencje we Wejrowie.

   


  PÒNIEDZÔŁK, 20 gromicznika

  • Pôrãdzesąt òsobòwé karno lëdzy, colemało nôleżników Òsczi abò Cassubie pòtkało sã w sobòtã w Lëzënie – na pierszich òrganizowónëch przez Karno Młodëch Kaszëbów warkòwniach.

  Ùczba jãzëka, pòznôwanié métla na twòrzenié filmòwëch materialów i òdgriwanié scenków – to le pôrã rzeczów jaczé wëfùlowałë jima dwa dnie w Lëzënie. Wicy rzecze Adóm Hébel.

  • Drëdżi rôz Kaszëbskò-Pòmòrsczé Zrzeszenié i Stowôra Trefl Pòmòrzé òrganizëją – plasticzny kònkùrs „Aktiwné Kaszëbë”.

  Latos témizna to je ùtwórstwò rzezbiarza Józefa Chełmòwsczégò. W kònkùrsu mògą sztartowac le ùczniacë co na kaszëbsczi chòdzą. Za laùreatama i ùczãstnikama ze 150 pierszich szkòłów jaczé zgłoszą swój ùdzél żdże niespòdzéwnota. Nôdgroda to mdze ùdzél w meczu jednégi ze spòrtowëch karnów Karna Trefl w Ergò Arenie we Gduńskù – gôdô kòòrdinatórka akcje Lucyna Radzymińskô z KPZ. Plasticzné dokazë to mùszi dostarczëc do Kaszëbskò-Pòmòrsczégò Zrzeszeniô we Gduńskù do 28 gromicznika.

  • Edukacjô jakno włączenié do ùczãstnictwa w kùlturze – taczé zdrzenié na ùczbë kaszëbsczégò mdze przedstawioné na kònferencje we Wejrowie.

  Karno Sztudérów Zemia Rodnô i Kaszëbskò-Pòmòrskô Wëższô Szkòła w sobòtã òdmikają swòje dwiérze dlô samòrządarzów, dzejarzi, szkólnëch i direchtorów szkòłów, cobë razã słëchac prelekcjów i diskùtérowac ò tim, jakô je richtich rolô kaszëbsczi edukacje i jaczé zadania mô jesz przed sobą. To ju drëgô kònferencjô òrganizowónô przez Zemiã Rodną – pòdsztrichiwô Zbigórz Bëczkòwsczi, przédnik karna. Latosy prelegeńcë sã skùpią na nawzôjnym cëskù kùlturalny aktiwnoscë i edukacje. Wëstąpią midzë jinyma dr Eùgeniusz Prëczkòwsczi jaczi rzecze ò rolë swiónowszégò sanktuarium, Dariusz Majkòwsczi chtëren przedstawi bëtowsczé rozrzeszenia, a Tomôsz Fópka zaprezeńtëje stegnã trôfianiô do młodëch przez mùzykã. Jak gôdôł w naji pòrénkòwi aùdicje Zbigórz Bëczkòwsczi całi czas mùszimë szëkac nowëch rozrzeszeniów, edukacjô całi czas mô swòje słabé stronë, midzë jinyma za mało bôczënkù sã pòswiãcywô ùczbie historie i kùlturë. Kònferencjô „Edukacja kaszubska a przygotowanie do uczestnictwa w kulturze” mdze w bùdinkù Wëższi Szkòłë we Wejrowie na Banhòfòwi 7 w sobòtã òd 9:00 reno. Gôdkã z najim gòscã to mòże òbezdrzec na radiokaszebe.pl

  Radio Kaszëbë, 11:55

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑