Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 2 maja, 2017 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2017.05.02 (csb)

  • W Brusach òni rôczą do czëtaniô pò kaszëbskù – dzãka projechtowi „Jô jem z Kaszëb tej jô czëtóm”.
  • Gmina Gniewino sã promòwa w Skarżiskù Kamianny i Łapszach Niżnëch.
  • Gmina Lëniô wëremòńtëje sztërë drodżi dzãka ùdëtkòwieniémù z PROWù.

   


  WTÓRK, 2 maja

  • Òni chcą cobë spòlëzna wicy czëtała – pò kaszëbskù.

  W Brusach bëło ju pòsobné pòtkanié z cyklu „Jô jem z Kaszëb tej jô czëtóm”. Projecht je realizowóny przez Ceńter Kùlturë i Bibloteczi w Brusach, jaczé na ten cél dostôł wnet 30 tës. zł. z Minysterstwa Kùlturë i Nôrodny Spôdkòwiznë. W jegò òbrëmienim są akcje czëtaniô dzecóm i pòtkania ze znónyma pisarzama. Tą razą gòscã béł Janusz Mamelsczi, aùtór nônowszi pòwiescë dlô dzecy „Mack”. Finôł projechtu „Jô jem z Kaszëb, tej jô czëtóm” to mdze czëtelniczi happening jaczi mdze w Brusach 4 czerwińca.

  • Òni pòznôwelë témã rëbacczich pielgrzimków, tobakã zażiwelë i historiã pòznôwelë – mieszkańcowie Skarżiska Kamianny i Łapszów Niżnëch dzãka delegacje gminë Gniewino.

  Wëjôzd òrganizowóny przez tamtészi Ceńter Kùlturë ju drëdżi rôz béł leżnoscą do jintegracje i promòwaniô Kaszëb w pôłniowi Pòlsce. To sã zaczãło òd Skarżiska Kamianny, dze ze zaczekawienim bëłë prżëjãté wëstãpë, tradicjowi môltëch i wëstôwk ò rëbacczich pielgrzimkach a prezentacjô kaszëbsczich nótów. To je dlô naju zwëczajné, a dlô gòspòdarzów to bëła richtich egzotika – cwierdzą delegacë gminë Gniewino. Jinaczi bëło w gminie Łapsze Niżne, jaczé më téż òdwiedzëlë – cwierdzy Róman Drzéżdżón z mùzeùm we Wejrowie. Nôwôżniészi elemeńt wëjazdu to bëło òdemkniãcé wëstôwkù na zómkù w Niedzycë. Òbiekt jaczi przëjimô tësące letników to je bëlny môl na promòcjã i ju pò łońsczim wëjezdze to je widzec, że dzãka zaprezeńtowaniémù sã w tim placu gmina Gniewino przëjãła letników z pôłniowi Pòlsczi i Słowacje, jaczi prawie tam sã doznelë ò nordowòkaszëbsczich atrakcjach.

  • Gina Lëniô wëremòńtëje sztërë drodżi z eùrodëtków – dwie latos i dwie na drëdżi rok.

  W pierszi rédze drogòwcowie sã pòjawią przë Kaszëbsczi Sztrasë w Lëni. Na wnet kilométrowim dzélu mdze òdnowionô wiéchrzëzna, sã zrobi deszczową karnôlozacjã, widë i chòdniszcza. Kòszt robòtë o gromadë to wicy jak mëlión złotëch. Na drëdżi rok drogòwcowie wëremòńtëją drodżi w Dargòlewie i Pòbłocym i dzél Tłuczewò-Nôwcz. Strzodczi na remòńt wszëtczich sztrasów jidą z Programë Rozwiju Wiejsczich Terenów.

  Radio Kaszëbë, 11:55

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑