Słuchaj Radia Kaszebe
  Jinfòrmacëje

  Opublikowano 12 czerwca, 2017 | przez Adóm Hébel

  Klëka 2017.06.12 (csb)

  • Szkólny z Cypru pòznôwelë naszã kùlturã w gminie Kòsôkòwò.
  • 130 młodëch miónkarzów z całëch Kaszëb bëło na Paraòlimpiadze w Lëzënie.
  • Wnet 40 bùtenrządowëch òrganizacjów fejrowało na rinkù w Pùckù.

   


  PÒNIEDZÔŁK, 12 czerwińca

  • Z naszą kùlturą a zwëkama sã zapòznelë w Pierwòszënie w gminie Kòsôkòwò – szkólny z Nordowégò Cypru.

  Prezeńtacjã mają przedstawioné pedagògòwie i ùczniacë ze Szkòłowò-Przedszkòłowégò Karna w Mòstach. To ju 3 rok wespółrobòtë zaczãti przez Warkòwą Zrzesz Szkólnëch Solidarnosc i szlachùjący òrganizacje z Tërecczi Repùbliczi Nordowégò Cypru – Nasz cél to je wëmiana doswiôdczeniów, we łżëkwiace to më wzérelë na kòlegów z Cypru – gôdô direchtórka Szkòłowò-Przedszkòłowégò Karna w Mòstach Ana Szimbòrskô. Taksëje pòmòrskô kùratór Mónika Kóńczik. Gòsce z Cypru ùzdrzelë m. jin. kaszëbsczich kòlãdników i jinscenizacjã scynaniô kanie, doznelë sã téż, żę kaszëbsczégò jãzëk sã ùczi wicy jak 17 tës. dzecy. – Te pòtkania dlô szkólnëch to je czerpiskò ùdbów – gôdô prowadny Warkòwi Zrzeszë z Cypru Szecer Encil. Òb czas trzech lat z projechtu Nôtëra- Nôrodné i Regionalné Tradicje kòrżëstało do gromadë 160 szkólnëch – pò pòłowie z Kaszëb i Cypru.

  • 130 młodëch miónkarzów z całëch Kaszëb – bëło na Paraòlimpiadze w Lëzënie.

  To ju bëła 9 edicjô rozegracje jakô mô rozwijac cało i jintegrowac dwa swiatë. Stowôra Jintegracjowô Swietlëca ‚Skrzidło Anioła’ zabédowało ùczãstnikóm pôrãnôsce òglowòrozwijowëch kònkùrencjów – wicy ò tim rzecze Adóm Hébel. Rink w Pùckù w niedzelã nôleżôł do ògniarzów, kòłów wiejsczich gòspòdëniów, spòrtowëch klubów – i 40 jinëch stowôrów z pùcczégò krézu, jaczé sã bawiłë na Swiãce Bùtenrządowëch Òrganizacjów.

  • Pòd zéwiszczã „Zakòchôj sã w Pùckù” dzejarze narzesziwelë nowé łączbë i wëmieniwelë doswiôdczenia – a przede wszëtczim prezeńtowelë na stojiszczach swój bédënk mieszkańcóm.

  – Më chcemë pòkazac lëdzóm, na rzecz jaczich më dzejómë – gôdô ùdbòdôwcka swiãta Katarzëna Jabłońskô ze Stowôrë Aktiwny Pùck. Swiãto Bùtenrządowëch Òrganizacjów „Zakòchôj sã w Pùckù” bëło na gardowim rinkù drëdżi rôz.

  Radio Kaszëbë, 11:55

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑