Słuchaj Radia Kaszebe
  NW Kaszëbë

  Opublikowano 17 stycznia, 2017 | przez Adóm Hébel

  Kòlãdowanié w Bólszewie

  Chòc to ju je pò 3 Królach to jesz do Matczi Bòsczi Bromiczny më mòżemë kòlãdowac. Dobrô leżnosc to tegò bëła w piątk w Bólszewie.

  Tam òni pò prôwdze delë trzôskù, bò jaż 3 karna przezeblekłé za pùrtków, bòcónë, kòze a kòminarzów prezeńtowałë tradicjowé kòlãdowanié. Całé pòtkanié zòrganizowôł szkólny Mark Czoska, a bëtnicë wëfùlowelë zalã bólszewsczi spòdlëczny szkòłë.

  Ewanieliã mòże głosëc wiesoło i z trzôskã, òsoblëwie jak sã gôdô ò przindzenim Jezësa  – cwierdzy Mark Czoska jaczi zòrganizowôł wieczór kòlãdników w spòdlëczny szkòle w Bólszewie. Gmina Wejrowò je mòckò zrzeszonô z gòdowima tradicjama na co dokazã je grëpa kòlãdników jakô przëszła òb wieczór i przedstawiła tã tradicjã. Przed nima zaprezeńtowelë sã młodi aktorowie jaczi òdkriwają ten zwëk na nowò. Gniewòwskô ekipa kòlãdëje całi czas. Zmieniwô sã cos w jich tradicje?

  Wlézą, trzôsk zrobią, naswinią a na kùńc kòlãdã zaspiéwają. To są kòzelbòczi – a jinaczi sã na nich gôdô gwiżdże, abò panëszczi. Taczich kòlãdników to mógł pòtkac w Bólszewie w spòdlëczny szkòle w piątkòwi wieczór. Karna ùczniaków òdgriwałë te role a pózni pòjawiła sã grëpa prôwdzëwëch kòzelbòków z Gniewòwa. Prowadzëlë jich strëch i baba. Jak wëzdrzi jich rëchtowanié sã do taczégò wizytowaniô chëczów?

  Gmina Wejrowò to je plac dze rozwijô sã wiele teatralnëch karnów, w tim Zbierańce jaczi téż wëstãpiwają jakno gwiżdże.

  Na widnikù Kaszëbë, 16.01.2017

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑