Słuchaj Radia Kaszebe

  Opublikowano 22 grudnia, 2016 | przez Adóm Hébel

  Miemcë pòznôwają naszé zwëczi

  W Zôpadnoprësczim Mùzeùm we Warendorfie lëdze mògą sã zapòznac z naszima gòdowima tradicjama. Wiele z nich mô pòspólné kòrzenie z miemiecczima zwëkama. Równak i w miemiecczi kùlturze më nalézemë cos, co mô kaszëbsczé zdrzódło…

  „Lëdze ju barżi swiądno wëbiérają, co mô bëc na jich stole i chcą richtich tradicjowé môltëchë” – gôdô Benita Grzenkòwicz-Ropela.

  Miemiecczi òbzérnicë mògą w Zôpadnoprësczim mùzeùm pòznawac kaszëbsczé zwëczi, a delegacjô wejrowsczégò mùzeùm zapòznelë jich téż z najima kòlãdama i… miemiecką gòdową spiéwą, jakô swòje kòrzenie mô na Kaszëbach.

  Z aùtórką wëstôwkù pòswiãconégò swiątecznym zwëkóm Benitą Grzenkòwicz-Ropela më gôdómë ò wëjezdze do Warendorfù, le téż ò tim wiele naszich tradicjów sã ùchòwało. Rozprôwiómë sã téż z mitã ò archajicznoscë niejednëch symbòlów dzysészégò fejrowaniô. Sano pòd tôflôkã czë òpłôtk to elemeńtë jaczich ùszłé pòkòlenia ni miałë anągù. Za to, wedle naszégò gòsca òdrodzywają sã zwëczi kòlãdowaniô i co nôbarżi ceszi – to są òddolné jinicjatiwë młodëch lëdzy.

  Corôzka barżi swiądno më téż wëbiérómë co mô sã pòjawic na naszim stole. Ùtwórcowie reklamów chcą, żebë më jistno jak Pòlôszë jedlë zupã z czwikłë i karpia. Ten òstatny królëje na stołach lëdzy jaczi żëją dalek òd mòrza, kòl nas to dô lepszé rëbë – pòwiôdô rozmówcka. Më ju nie jesmë rôd z môltëchów ò jaczich czëjemë w telewizje, terô wrôcô czas grzëbny i brzadowi zupë i piekłëch rëbów, na jaczé lëdze z bùtna mògą zdrzec jak na co dzywnégò.

  Na widnikù Kaszëbë, 20.12.2016

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑