Słuchaj Radia Kaszebe
  J. kaszubski

  Opublikowano 4 lipca, 2017 | przez Radio Kaszëbë

  Młodi Kaszëbi rëchtëją Alfabét Braille’a dlô kaszëbsczégò jãzëka

  Alfabét Braille’a to system jaczi daje mòżlëwòtã zapisëwaniô i czëtaniô tekstów przez lëdzy niewidomëch. Na nen czas alfabét òstôł dostosowóny do rozmajitëch jãzëkôw, w tim pòlsczégò jãzëka i pòtkac gò mòżna w rozmajitëch môlach – midzy jinszima w òpisenkù zalów na Gduńsczim Ùniwersitece.

  Równak nicht jesz nie stwòrził alfabétu Braille’a w jaczim mòżlëwé  bëło bë zapisanié zwąków charakteristicznëch dlô kaszëbsczégò jãzëka. Tim projektã zajãlë sã Młodi Kaszëbi z karnów młodëch „Òska” i „Cassubia”. Robòta nad projektã dérëją òd pòczątkù czerwińca. Je ju wstãpny projekt zapisënkù alfabétu. Ùdba stwòrzeniô Braille’a dostosowanégò do kaszëbsczégò jãzëka wëszła przedë wszëtczim z chãcë jegò rozwòju – ò czim gôdô Szimón Jancen, wiceprzédnik Klubù „Cassubia” z Banina. Efektë robòtë Młodëch Kaszëbów nad projektã bãdze mòżna òbôczëc jesz w lëpińcu.

  Klëka Radia Kaszëbë, 04.07.2017

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Z nami wiesz, co słychać! Na Nordzie i południu Kaszub. Podziel się ze słuchaczami, co słychać u Ciebie. Prześlij wiadomość, zdjęcie lub film - redakcja@radiokaszebe.pl  Back to Top ↑